برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

نشانه‌های آدم دروغگو چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

از نشانه‌های آدم دروغگو:

 اشاره بیش از حد با انگشت

اشخاص وقتی دروغ میگویند تمایل دارند تا اوضاع را به نفع خود و به ضرر دیگران تمام کنند به همین دلیل حالت تدافعی به خود میگیرند و بیش از حد با انگشت به سمت شما یا دیگران اشاره میکند، همچنین دست به سینه شدن نیز یکی از حالت‌های تدافعی بدن است که افرادی که سعی دارند صحبت‌هایشان باورپذیر‌تر شود از این حرکت استفاده میکنند.

زبان چشم‌ها | نگاهی سرد، خیره و بدون پلک زدن

افرادی که دروغ میگویند سعی میکنند از تماس چشمی خودداری کنند، اما ممکن است گاهی برای فریب دادن شما، بیشتر از حد معمول به شما خیره شوند و پلک نزنند که این کار نیز باعث میشود نشان دهد که دروغ میگوید زیرا افرادی که دروغ نمی‌گویند به پیرامون نگاه میکنند و به طور عادی پلک میزنند، اما دروغگو‌ها نگاهی سرد و خیره غیر معمول دارند و نمی‌توانند به صورت عادی پلک بزنند.

به سختی حرف می‌زنند و لبخندی تصنعی دارند

سیستم عصبی افرادی که دروغ میگویند به دلیل استرس، ترشح بزاق را کاهش می‌دهد و باعث میشود مخاط دهان خشک شود، به همین دلیل صحبت کردن برای اینگونه افراد سخت میشود، همچنین ممکن است علائمی مثل گاز گرفتن لب و فشردن لب‌ها نیز نشانهٔ دروغگویی افراد باشد. افرادی که سرفهٔ بیش از حد میکنند نیز تمایل دارند تا حقیقت را پنهان کنند و سعی میکنند از طریق سرفه کردن این کار را انجام دهند.

یکی دیگر از نشانه‌های دروغ افراد لبخند تصنعی آن‌ها است، اینگونه افراد لبخند میزنند اما چشمانشان تغییری نمی‌کند و به دیگران شادی منتقل نمی‌کنند.

جابه‌جایی پاها و شانه بالا انداختن

تکان دادن و جابه‌جایی پا‌ها نشانه‌ی استرس و اضطراب است و اگر فردی دروغ میگوید ناخودآگاه استرس میگیرد و بی‌قراری میکند و تمایل دارد تا از این موقعیت دور شود. بنابراین میتوانید به پا‌های او نگاه کنید و متوجه شوید که آیا دروغ میگوید یا نه، این راه یکی از بهترین راه حل‌هایی میباشد که میتوان با استفاده از آن دروغ افراد را تشخیص داد.

همچنین اگر فردی شانه‌های خود را به مقدار کمی بالا می‌اندازد قصد کتمان و انکار موضوعی را دارد زیرا شانه بالا انداختن حرکتی غیر ارادی است که افرادی که دروغ میگویند انجام میدهند.

گذاشتن دست روی دهان و لمس بیش از حد اعضای صورت

افرادی که دست خود یا وسیله‌ای مثل کاغذ و خودکار را بر روی دهانشان میگذارند در حقیقت تمایل ندارند دربارهٔ مسئله‌ای صحبت کنند و این کار نشان میدهد که از گفتن حقیقت دوری میکنند و اگر شخصی این کار را انجام داد به این معنی است که احتمال دارد دربارهٔ مسئله‌ای دروغ بگوید.

همچنین افراد دروغ گو ممکن است به صورت ناخودآگاه اجزای صورت خود مثل چانه و بینی را بیش از حد لمس کنند که می‌تواند نشان دهندهٔ دروغ فرد باشد.

زبان بدن افراد دروغگو | تکرار کلمات و عبارات

اگر شخصی به مراتب روی مسئله‌ای تاکید میکند و آن را تکرار میکند به این معنا است که تمایل دارد تا شما را نسبت به مسئله‌ای متقاعد کند و دروغ خود را توجیه کند، همچنین با این کار فرصتی برای خود بدست می‌آورد تا بتواند به دروغ خود ادامه دهد و کار نادرست خود را توجیه کند.

منبع‌: نشانه‌های آدم دروغگو | ۸ علامت ویژه پینوکیو!۶۴