برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

علل ازدواج زود هنگام چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

علل فرهنگی

در برخی از فرهنگ‌ها، ازدواج در سن پایین یک فضیلت و ارزش محسوب می‌شود. این مسئله بیشتر در مورد زنان صادق است تا مردان؛ ولی به هرحال فرهنگ غالب جامعه تشویق به ازدواج در سن پایین می‌باشد. در واقع تا همین چندی پیش تخطی از این امر، فشار اجتماعی زیادی بر زنان وارد می‌کرد. در بسیاری از خرده فرهنگ‌ها دختران هر چقدر زودتر ازدواج کنند، بهتر است و تحصیل یا اشتغال زنان ارزش پنداشته نمی‌شود. در واقع والدین فکر می‌کنند اگر دختر دیر ازدواج کند، حرف شنوی‌اش از والدین کاهش پیدا کرده و دیگر نمی‌توان او را کنترل کرد. البته این نگرانی در مورد پسران هم وجود دارد ولی آزادی پسران در خانواده بیشتر می‌باشد.

علل فردی

برخی نوجوانان در ارتباط با جنس مخالف که قرار می‌گیرند و تجربه عاطفی شدیدی را از سر می‌گذرانند، تصمیم به ازدواج می‌گیرند. در واقع انگیزه ازدواج در آنها صرفا وصال به معشوق است و بدون هیچ آگاهی یا پیش‌زمینه‌ای در مورد مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق تصمیم میگیرند زندگی مشترک خود را آغاز کنند. در این شرایط ممکن است حتی علیرغم مخالفت‌های خانوادگی، این نوجوانان در امر ازدواج پافشاری کنند.

علل مذهبی

به گناه افتادن جوانان و وارد شدن به روابط نامشروع و افکار گناه‌آلود یکی از نگرانی‌های اصلی جوامع مذهبی می‌باشد. در واقع مذهب برای صیانت نفس جوانان ازدواج زود هنگام یعنی زمانی که میل جنسی آن‌ها فعال می‌شود را توصیه می‌کند. که این زمان معمولا دوران نوجوانی و بلوغ می‌باشد که در واقع همین تفکر و ترس از به گناه افتادن باعث می‌شود که والدین نوجوان خود را به سمت ازدواج سوق دهند. این مسئله باعث میشود حتی دوران نامزدی کوتاه‌تر از زمان معمول برای آشنایی زوجین باشد. در صورتی که این مدت، زمان مناسبی برای شناخت پیش از ازدواج است.

منبع: ازدواج زودهنگام | علل و پیامدهای ازدواج در سن پایین۱۱