برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

دلایل اختلاف بر سر محل زندگی کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- عدم تفاهم زوجین

وقتی که زن و شوهری با هم تفاهم نداشته باشند بر سر مسائل بسیار زیادی به مشکل بر می‌خورند که دعوا بر سر محل زندگی نیز یکی از این مشکلات است. چنین زوجینی نمی‌توانند بر سر مسایل مختلف به اشتراک و تفاهم برسند و در آینده به احتمال زیاد مشکلات بزرگ‌تری با یکدیگر خواهند داشت. پس اگر با همسر خود نمی‌توانید به تفاهم برسید و هنوز در ابتدای زندگی هستید بهتر است معیارهای انتخاب همسر مناسب خود را بازنگری کنید و با کمک گرفتن از یک روانشناس به فکر راه چاره باشید.

2- مشکلات با خانواده همسر

در بسیاری از مواقع اگر یک زوج بر سر محل زندگی به تفاهم نمی‌رسند، به دلیل مشکل با خانواده همسر می‌باشد. یکی از زوجین می‌خواهد که نزدیک به خانواده خود باشد و دیگری به دلیل مشکل با خانواده همسرش ترجیح می‌دهد که از آن‌ها فاصله بگیرد و زندگی مستقل‌تری داشته باشد تا از مشکلات دور باشد. گاه این اختلافات در ازدواج از طرف خانواده‌ها باعث چنین افکاری می‌شود.

با وجود تمام این اختلافات برای شروع یک زندگی مشترک لازم است که هر دو طرف راضی باشند، پس اصرار و انکار هر کدام از زوجین تنها به بدتر شدن شرایط می‌انجامد. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود زن و مرد هر دو به شرایط با دیدی منطقی بنگرند و در کنار یکدیگر به دنبال راه چاره باشند. لجبازی کردن و رفتارهای خودمحورانه به رابطه شما آسیب بیشتری می‌زند.

3- دلبستگی بیش از حد به خانواده

گاه دلبستگی زیاد زوجین به خانواده‌هایشان، ممکن است آن‌ها را دچار مشکل کند. در این شرایط هر یک از زوجین به دلیل دلبستگی‌اش می‌خواهد نزدیک به خانواده خود زندگی کند. در نتیجه با یکدیگر به تفاهم نمی‌رسند و به مشکل بر می‌خورند. وابستگی به خانواده تا حدودی قابل درک است و هر کدام از زوجین حق دارند امکان دیدار خانواده خود را بعد از ازدواج داشته باشند، اما زمانی که این دلبستگی در حد غیر قابل درکی باشد باید به طور دقیق‌تر علت آن بررسی و رفع شود. 

4- لجبازی همسر بر سر محل زندگی

لجبازی بین زن و شوهر یکی دیگر از دلایل مهم بروز مشکلات و اختلافات است. ممکن است که هیچ یک از زوجین با محل زندگی که همسرش انتخاب کرده مشکلی نداشته باشد ولی فقط به خاطر لجبازی با همسرش با او مخالفت کند و بخواهد که محل دیگری را برای زندگی انتخاب کند. در چنین شرایطی به تاکید بر سر انتخاب محل زندگی باید علت اصلی ناراحتی و لجبازی فرد را جویا شد. با رفع ناراحتی اصلی لجبازی پایان خواهد یافت.

منبع: اختلاف بر سر محل زندگی | دلایل و راه حل مناسب برای انتخاب محل سکونت۷