برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

تغییرات کودک در 3 تا 4 سالگی چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تربیت کودک و تغییرات هیجانی در 3 تا 4 سالگی

در 3 تا 4 سالگی، کودک شما شروع به شناخت بدن، ذهن و هیجانات خود می‌کند. در حقیقت کودک در این سن به سطحی از خودآگاهی دست می‌یابد. او می‌تواند فرق هیجانات مختلف نظیر عصبانیت، غم، شادی و... را تشخیص دهد. به همین خاطر واکنش‌های هیجانی شما به رفتارهای او در این سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

همچنین در 3 تا 4 سالگی فرزند شما ممکن است نسبت به چیزهای خیالی نظیر هیولاها از خود ترس نشان دهد. به همین خاطر شما باید مراقب واکنش‌های او در این زمینه باشید. بسیار اهمیت دارد زمانی که او از چیزی می‌ترسد ترس‌های او را تقویت نکنید، در کنار او بمانید و به او اطمینان دهید که مراقب او هستید.

آشنایی با تغییرات زبانی برای تربیت کودک 3 تا 4 سال

زبان در 3 تا 4 سالگی با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو می‌شود. کودک با گوش دادن به حرف‌های شما و دیگران دایره‌ی لغات وسیع‌تری پیدا می‌کند. در این دوران فرزند شما بسیار به ارتباط کلامی نیاز دارد. در هر فرصتی با او صحبت کنید، برای او کتاب و مجله بخوانید. کودک در این دوره علاقه زیادی به ارتباط و مکالمه با شما نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند ارتباطات میان شما را عمیق کند. او متوجه اکثر کلماتی که شما می‌گویید خواهد شد، حتی اگر نتواند همه این کلمات را به درستی ادا کند.

در 3 سالگی کودک می‌تواند جملاتی با حداقل 3 تا 5 کلمه بسازد و اطرافیان معمولا متوجه اکثر حرف‌های او می‌شوند. در 4 سالگی فرزند شما دیگر قادر خواهد بود از جملات طولانی‌تری استفاده کند. او در جملات خود حداقل از 5 تا 6 کلمه می‌سازد. او در این سن قادر است صفات و ویژگی‌ها را بفهمد. برای مثال او معنای کلماتی نظیر: زشت، زیبا، مهربان، بداخلاق و... را درک می‌کند. پس در انتخاب صفاتی که برای توصیف او به کار می‌برید، دقت کنید.

منبع: تربیت کودک 3 تا 4 سال | راهنمای مختصر و مفید۹