برو به محتوای اصلی
سوال
ذهن
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

راه‌های کنترل ذهن کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

جلوگیری از نشخوار فکری

حتما برایتان اتفاق افتاده است که بی‌مقدمه افکار منفی به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از نشخوار فکری می‌توانید به بدترین حالت ممکن فکر کنید. ممکن است در ابتدا به نظرتان اشتباه بیاید ولی حقیقت این است که اگر شما به بدترین حالت یک اتفاق فکر کنید توانایی مقابله با آن را در ذهنتان پیدا می‌کنید و آن فکر دیگر برایتان به ترسناکی قبل نیست و کم کم عادی می‌شود.

می‌توانید یک برنامه زمانی برای خود داشته باشید تا به موارد منفی فکر کنید. در این صورت دیگر نگران یک موضوع نیستید و خیالتان راحت است که با جدیت و به اندازه کافی به آن موضوع فکر کرده‌اید. در زمان‌های دیگر که افکار منفی به سراغتان می‌آیند راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را متوقف کنید.

اطمینان از تغییر کردن

اطمینان داشته باشید که می‌توانید متناسب با شرایط و مشکلات خود را تغییر دهید و با آن‌ها هماهنگ شوید. در واقع با این روش به خود اطمینان می‌دهید که برای مقابله با مشکلات آماده هستید پس راحت‌تر می‌توانید افکار منفی را از خود دور کنید.

اطمینان به توانایی‌های خود

با خود تکرار کنید که می‌توانید ذهن خود را کنترل کنید. حتی اگر به آن باور ندارید باز هم تکرار کنید. مطالعات نشان داده است باور به توانایی به کنترل ذهن کمک می‌کند. زمان‌هایی را که توانسته‌اید ذهن خود را آن ‌طور که می‌خواستید کنترل کنید به یاد بیاورید و به خود اطمینان دهید که باز هم توانایی انجام آن را دارید.

خودداری از نتیجه‌گیری شتاب‌زده

نتیجه‌گیری شتاب‌زده باعث می‌شود که بدون این که دلیل محکمی داشته باشید شروع به افکار منفی کنید. قبل از این که در مورد یک موضوع نتیجه‌گیری کنید کمی مکث کنید و سپس تمام شواهد را کنار هم بگذارید و متناسب با آن‌ها نتیجه بگیرید.

خودداری از فاجعه‌سازی

اگر در کاری یا موضوعی شکست خوردید برای خود فاجعه‌سازی نکنید. مثلا ممکن است فردی در امتحان خود رد شده باشد. اگر برای خود فاجعه‌سازی کند که زندگی‌اش به اتمام رسیده است، افکار منفی به ذهن او سرازیر می‌شود و رفتاراش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فرد می‌تواند با خود فکر کند که افرادی نیز مانند او امتحان خود را رد شده‌اند ولی اکنون به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرده‌اند.

منبع: کنترل ذهن | تو همانی که می‌اندیشی۱۳