برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

نقش خانواده در ازدواج جوانان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

۱.سبک مقتدر

خانواده‌هایی با این سبک موفق‌ترین فرزندان را پروش می‌دهند. آن‌ها به کودکان انتخاب کردن و مسئولیت‌پذیری را می‌آموزند و به آن‌ها ابزار انتخاب کردن را می‌آموزند. این خانواده‌ها کودکان را آماده زندگی و چالش‌های پیش رو می‌کنند. این افراد در روابط بعدی و ازدواج نیز سازگارتر هستند و به طور کلی از مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق در سطح بالاتری برخوردار هستند. در این شرایط والدین به طور غیر مستقیم فرزند خود را در امر ازدواج هدایت میکنند ولی تصمیم نهایی با خود فرد است. خانواده‌هایی که این سبک فرزندپروری را اعمال میکنند نقش مهمی در ازدواج موفق فرزندشان ایفا میکنند. 

۲. سبک مستبدانه 

سبک مستبدانه روشی است که در آن پدر و مادر با کنترل و تصمیم‌گیری برای فرزندان خود سعی می‌کنند تا فرزندان را به شکل دلخواه خود کنترل کنند. این کنترل کردن باعث می‌شود تا فرزندان آن‌ها مضطرب و خشک باشند. درست است که آن‌ها پیرو قوانین خانواده خود بار می‌آیند اما معمولا وابسته بوده و در حل مشکلات خود ناتوانند. آن‌ها نیازمند کمک گرفتن روزانه برای حل مشکلات خود هستند. مسلما در این خانواده ازدواج باید تحت نظر مستقیم والدین صورت بگیرد.

۳. سبک سهل‌گیرانه

والدین سهل‌گیر بسیار پذیرنده هستند و همواره فرزندان خودشان را تایید می‌کنند. آن‌ها همواره به فرزند خود این باور را تزریق می‌کند که آن‌ها نیاز به تلاش ندارند و همواره از دیگران برتر هستند. این کودکان معمولا نازپرورده هستند و نمی‌توانند در زمان چالش‌های مختلف آن را مدیریت کنند. این کودکان معمولا پس از شکستشان دیگران را به شدت مقصر می‌دانند. در این خانواده، فرد میتواند هر تصمیمی که در مورد ازدواج دارد را عملی کند؛ بدون اینکه والدین نظر یا راهنمایی خود را اعمال کنند. فرد در صورت شکست ازدواج، خانواده را مقصر میداند.

منبع: نقش خانواده در ازدواج۲۶