برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

نشانه‌های اختلال دو قطبی پیشرونده چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افسردگی

احساس غمگینی زیاد، گریه‌های طولانی، ناامیدی، عدم اعتماد به نفس، احساس پوچی، گناه و بی‌ارزشی از علائم دوران خلق افسردگی در این اختلال است. فرد احساس می‌کند که هیچ انرژی و فعالیتی برای انجام امور ندارد. ممکن است حافظه و تمرکز او دچار مشکل شود. زیاد به وقایع اطرافش اهمیت نمی‌دهد و مدام افکار خودکشی به سرش می‌زند.

فرد در این دوره دچار کم‌اشتهایی و کاهش وزن می‌شود. معمولا خواب راحتی ندارد و یا بیش از حد می‌خوابد. در این دوران تجویز قرص‌های ضد افسردگی تاثیر چندانی در کنترل علائم ندارد. چرا که در صورت مصرف این قرص‌ها بیمار سریع‌تر وارد مرحله شیدایی یا مانیا می‌شود.

شیدایی یا مانیا

شیدایی احساس سرخوشی بیش از حد خوشحالی و خوش‌بینی زیاد است. فرد در این خلق بسیار زیاد صحبت می‌کند ممکن است دچار لغزش کلامی و پرش شود (یعنی از موضوعی به موضوع دیگر می‌رود). فرد در این دوران بسیار تحریک‌پذیر و عصبی می‌شود و ممکن است با کسانی که با خوش‌بینی او موافقت نمی‌کنند پرخاشگری کنند. فرد مبتلا به اختلال دو قطبی انگیزه و انرژی زیادی برای رسیدن به اهداف خود دارد و ممکن است حتی تصور بسیار بالایی از توانایی‌های خود داشته باشد. احساس برتری می‌کند، میل جنسی‌اش افزایش پبدا می‌کند و میلی برای خوابیدن ندارد.

منبع: اختلال دو قطبی پیشرونده | علائم، تشخیص و درمان۳۷