برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

معیارهای ازدواج موفق چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

توانایی شاد بودن در زمان مجردی و تنهایی 

برای ایجاد روابط متعادل باید دو طرف بتوانند با تنهایی‌شان کنار بیایند، یعنی خودآگاهی داشته باشند و در اوقاتی که فعالیت‌های جداگانه دارند، بتوانند از زندگی لذت ببرند. زیاده‌روی در با هم بودن می‌تواند منجر به یکنواختی و سرد شدن رابطه شود.

 داشتن ثبات در شغل و حرفه

اشتغال به کار مناسب و رضایت‌بخش، علاوه بر ایجاد ثبات مالی باعث ایجاد امنیت ذهنی و هیجانی می‌شود. در واقع شادابی در شغل و حرفه در روابط صمیمانه ازدواج تاثیر مثبت می‌گذارد. عکس این قضیه نیز درست است و استرس و فشار کاری انرژی‌تان را تحلیل می‌دهد و بر روابط‎‌تان تاثیر مخرب می‌گذارد.

 شناخت کافی از خود و طرف مقابل

زوج‌ها قبل از ازدواج باید بتوانند نقاط قوت و همچنین ضعف‌های خود را بشناسند؛ کاستی‌های خود را قبول کنند و برای بهبود آنها تلاش کنند. شناخت پیش از ازدواج، فرصت مناسبی تا زوجین نسبت به خواسته‌ها و نیازها، علایق، سرگرمی‌ها و خط قرمزهای یکدیگر آگاهی پیدا کنند، که با افزایش آمادگی برای ازدواج نیز همراه است.

قاطعیت در بیان خواسته‌ها و انتظارات

توانایی گفتن خواسته‌ها خود به طور واضح باعث رشد صمیمیت در ازدواج می‌شود. افرادی که این توانایی را ندارند نقش منفعل/ پرخاشگر خواهند داشت. جسارت بیان خواسته‌ها با خشونت تفاوت بسیاری دارد. در حالیکه خشونت رفتار کنترل‌گرایانه است، این نوع جسارت برای بیان خواسته‌ها، اگر با صداقت، صراحت و رعایت حق طرف مقابلمان باشد، به ایجاد روابط پایدار کمک شایانی می‌کند.

منبع: معیارهای ازدواج موفق | آمادگی برای ازدواج در زوجین۲۰