برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

روش‌های درمان افسردگی بدون دارو کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شناخت درمانی

افراد افسرده توجه انتخابی بر شکست‌ها، فقدان‌ها و تجربیات منفی زندگی خود دارند. همین باورهای غلط و نگرش‌های منفی از جمله علل افسردگی هستند. در رفتار درمانی شناختی  افسردگی، با هدف قرار دادن باورهای هسته‌ای یا طرحواره‌های منفی شما و به چالش کشاندن آن‌ها، کمک می‌شود که لنز بدبینی را از چشم‌های خود بردارید. در نهایت بتوانید نتیجه‌گیری‌هایی واقع‌بینانه‌تر داشته باشید که در تسکین افسردگی بسیار موثر است. تخقیقات نشان داده است که این روش در درمان افسردگی موثر بوده است. عوارض کمتری نسبت به دارودرمانی دارد و در پیگیری‌های انجام شده نیز نتایج بهتری نسبت به دارودرمانی داشته است.

درمان بین فردی

در درمان بین فردی افسردگی، بر مشکلات اساسی بیمار در ارتباط با دیگران تاکید می‌شود. فرض اساسی این نوع درمان افسردگی این است که مشکلات در رابطه با دیگران از ناهنجاری‌های موجود از روابط کودکی نشات میگیرد. از طرفی این مشکلات در بروز، تسریع و عود افسردگی دخیل هستند. در این راهکار درمان افسردگی، درمانگر در صدد است که با بهبود بخشیدن به مهارت‌های ارتباط بین فردی مشکل شما با اشخاص مهم زندگی‌تان از بین برود و بتوانید از شبکه‌های حمایت اجتماعی بهره‌مند شوید. طبق برخی از تحقیقات درمان بین فردی موثرترین روش درمانی برای دوره‌های شدید افسردگی است.

رفتار درمانی

در رفتار درمانی، رفتارهای ناهنجار و غیر انطباقی فرد مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که فرض بر این است که رفتارهای ناهجار باعث می‌شود که فرد تقویت مثبتی از طرف جامعه دریافت نکند و طرد شود. برخی داده‌ها حاکی از آن است که رفتار درمانی در درمان افسردگی اساسی موثر بوده است.

درمان روانکاوی

هدف این نوع درمان افسردگی صرفا تسکین یا بهبود علایم نیست بلکه هدف اساسی، تغییر ساختار شخصیتی ست. درمان روانکاوی طولانی مدت است و ممکن است چند سال طول بکشد.

منبع: درمان افسردگی بدون دارو | بهترین روش‌های درمان افسردگی بدون دارو۲۹