برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

انواع اختلالات دو قطبی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

انواع مختلفی از اختلالات دوقطبی و مرتبط با آن وجود دارد. آنها ممکن است شامل شیدایی یا هیپومانیا و افسردگی باشند. علائم می‌توانند تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در خلق و خو و رفتار ایجاد کنند که منجر به ناراحتی و مشکل در زندگی می‌شود.

اختلال دوقطبی نوع اول:

این اختلال شامل دوره شیدایی (مانیا) است که حداقل 7 روز به طول می‌انجامد و علائم تکرارشونده شیدایی به قدری می‌تواند شدید باشد که فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. در این نوع اختلال ممکن است فرد قبل از دوره شیدایی دوره افسردگی را نیز تجربه کرده باشد. در برخی موارد شدت شیدایی موجب از هم گسیختگی روانی فرد می‌شود.
اختلال دوقطبی نوع دوم:

در این نوع اختلال فرد حداقل یک دوره افسردگی و یک دوره نیمه-شیدایی (هایپومانیا) را تجربه می‌کند.

اختلال دوقطبی دوره‌ای یا سیکلوتیمیا:

علائم این نوع از اختلال دوقطبی، شامل بروز دوره‌ای علائم افسردگی و نیمه شیدایی است. این علائم کوتاه مدت‌تر و ضعیف‌تر از اختلال دوقطبی نوع اول و یا اختلال دوقطبی نوع دوم هستند.

انواع دیگر:

انواع دیگری از اختلال دوقطبی شامل “اختلال دوقطبی نوع اول و دوم به صورت همزمان”، ”اختلال دوقطبی نوع اول و دوم با دوره‌های سریع” ، ”اختلال دوقطبی نوع اول و دوم با الگوهای تکرارشونده فصلی” و یا برخی از اختلالات ناشی از مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر باشد.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسه ملی سلامت ذهن، انواع اختلالات دوقطبی عبارتند از:

اختلال دوقطبی نوع اول: به شرایطی اطلاق می‌شود که تنها یک دوره شیدایی یا مانیا وجود داشته باشد و فرد پیش از آن هیچ دوره افسردگی اساسی را تجربه نکرده باشد. اختلال دو قطبی نوع اول در صورت عدم اقدام برای درمان دوره‌های شیدایی به مدت 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. دوره افسردگی این افراد نیز 6 تا 12 ماه می‌باشد.

اختلال دوقطبی نوع دوم: در اختلال دو قطبی نوع دوم یک دوره افسردگی شدید وجود دارد. در صورتی که تغییرات خلق و خود در فرد بیمار کم باشد، به عنوان اختلال دو قطبی خفیف شناخته می‌شود.

اختلال خلق ادواری یا سیکلوتایمیا: اختلال دو قطبی ادواری، شکل خفیف اختلال دوقطبی نوع دوم است؛ با این تفاوت که شدت علایم افسردگی و دوره شیدایی کمتر است.

اختلال دوقطبی پیش رونده: در اختلال دو قطبی پیش‌رونده فرد بیمار بیش از چهار بار در روز دچار تغییرات خلق‌وخو می‌شود. این نوع اختلال در 10 درصد افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی شیدایی هستند دیده می‌شود و می‌تواند با اختلال دو قطبی اول و دوم نیز همراه باشد.

منبع: اختلال دو قطبی چیست؟ | انواع، علائم و علل دو قطبی۲۷