برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

پیامدهای اختلاف مذهبی در ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اختلافات اعتقادی در تربیت فرزندان مشکل ساز می‌شود

عقاید مذهبی والدین بر شکل‌گیری شخصیت فرزندان و تربیت آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. باید قبل از ازدواج در مورد نحوه تربیت فرزندان گفتگو کنید وگرنه به مشکل بر می‌خورید. والدینی که با یکدیگر بر سر مسائل اعتقادی تفاهم ندارند باعث آشفتگی و دوگانگی فرزند خود می‌شوند. برای مثال اختلافات والدین بر سر نوع پوشش فرزندشان، ارتباط او با جنس مخالف، به جا آوردن نماز و روزه باعث می‌شود فرزند شما دچار سردرگمی‌ شود و نتواند تصمیم بگیرد که باید حرف کدام یک از والدین را بپذیرد و به آن عمل کند.

همچنین در صورت عمل به اعتقادات یکی از والدین ممکن است با مخالفت و حتی پرخاش والد دیگر مواجه شود. در نهایت مجبور می‌شود برای رضایت هر دو والد در مقابل هر یک از آنها حفظ ظاهر کند؛ در این حالت به احتمال زیاد دچار بی‌ثباتی شده و بر شکل‌گیری هویت و تصمیم‌گیری‌هایش در آینده اثرات مخربی می‌گذارد.

بنابراین قبل از بچه‌دار شدن لازم است تا از یک مشاور در زمینۀ فرزندپروری و تربیت دینی کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می‌کند تا برای حل اختلافات خود در تربیت فررزندان راه حل‌هایی موثر به کار بگیرید.

اختلافات مذهبی در مورد حجاب، زن و شوهر را از هم دور می‌کند

خیلی از دختران و پسران قبل از ازدواج تصویر دقیقی از حجاب و میزان پوشش برای یکدیگر ترسیم نمی‌کنند و همین سبب بروز اختلافات، بحث و جدل‌ها و دوری زن و مرد از هم می‌شود. بسیاری از پسران نیز تصور می‌کنند می‌توانند بعد از ازدواج همسر خود را تغییر دهند و با اعمال و نصیحت‌های خود و گاها با اعمال زور همسرشان را مجبور به حفظ حجاب کنند.

از طرفی دیگر دختر ممکن است برای رضایت و خوشحالی همسر آینده خود، اصول حجاب را رعایت کند؛ اما بعد از مدتی (که به طور طبیعی از شور و عشق اولیه کاسته می‌شود) از این پوشش (که البته به خواست قلبی خودش نبوده) خسته می‌شود و آن را کنار می‌گذارد. در اینجاست که اختلافات و چالش‌ها خود را نشان می‌دهند. در این شرایط دخالت خانواده‌ها نیز مسئله را پیچیده‌تر می‌کند.

منبع: اختلاف مذهبی در ازدواج۳۰