برو به محتوای اصلی
سوال
موفقیت
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

قوانین و مبانی لازم برای موفقیت کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- پایه و مبانی موفقیت را بشناسید

مسالۀ اصلی و اساسی برای موفقیت در زندگی، اهدافی است که شما به این منظور برای خود تعریف می‌کنید. در واقع شما تا ندانید که چه می‌خواهید نمی‌توانید در مسیر درستی قرار بگیرید. به همین منظور تلاش کنید اهداف خود را به روشنی برای خود تعریف کنید.

برای مثال شما موفقیت تحصیلی را هدف خود قرار داده‌اید. اما برای این که به این موفقیت تحصیلی دست پیدا کنید باید از خود بپرسید که موفقیت تحصیلی دقیقا چه تعریفی برای شما دارد؟ در واقع تا زمانی که اهداف را از حالت ذهنی به حالت عینی و ملموس تبدیل نکنید نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید.

ممکن است از دید یک نفر اخذ مدرک دکتری موفقیت تحصیلی باشد اما از دید فرد دیگر استفاده از مدرک تحصیلی در زندگی شغلی و خانوادگی موفقیت تحصیلی محسوب شود. مسلما هر هدفی که شما برای خود تعریف می‌کنید به مسیر خاص خود می‌انجامد. در نتیجه تا زمانی که شما به طور کاملا دقیق مشخص نکنید که هدفتان چیست، راه‌های رسیدن به آن را نخواهید شناخت و اصلا در مسیر آن قرار نخواهید گرفت.

2- خود را برای دستیابی به موفقیت تغییر دهید

تجربه‌های گذشته شما بر عزت نفس‌تان تاثیر گذاشته و حتی در گام‌های بعدی که بر می‌دارید نیز تغییراتی ایجاد می‌کند. شما با تمام تجربیات ناکام کننده‌ای که در گذشته داشته‌اید از هر زمان که تصمیم به تغییر خود بگیرید با برداشتن گام‌های درست می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای بازیابی عزت نفس از دست رفته و شروع یک مسیر جدید از تمرکز بر شکست‌هایتان دست بردارید. به جای آنکه در احساسات منفی خود غرق شوید، ریشۀ شکست‌هایتان را پیدا کنید. مسلما عوامل بسیاری نظیر عدم تعیین اهداف، برنامه‌ریزی‌های غلط، اهداف غیر ممکن و... در شکست افراد تاثیر گذارند با ریشه‌یابی از آن‌ها در جهت موفقیت‌های آینده خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که عزت نفس آسیب دیده نیاز به درمان دارد. پس پیش از آنکه تلاش‌های نافرجام دیگری داشته باشید، از یک مشاوره روانشناسی برای رفع مشکلات خود کمک دریافت کنید.

3- گروه موفقیت خود را بسازید

میزان موفقیت هر فردی میانگینی از مجموع موفقیت افرادی است که بیشترین تعامل را با آن‌ها دارد. برای مثال اگر شما دائما با افراد شکست خورده، نشست و برخاست کنید؛ در نهایت احتمال بالاتر رفتن از سطح آن‌ها، کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه بهتر است درمورد تعاملات و روابط نزدیک خود تجدید نظر کنید.

در کنار شناخت تاثیر موفقیت اطرافیان در شما، نبوغ درونی خود را کشف کنید. با شناسایی استعدادهای خود، مسیر موفقیت را سریع‌تر طی خواهید کرد. برای مثال ممکن است شما سال‌ها در تلاش باشید که یک مدیر خرید خوب بشوید، اما حتی با گذشت زمان هرگز به نتیجه دلخواه خود نرسیده‌اید. در حالی که اگر بهتر به خود نگاه می‌کردید می‌دید که می‌توانستید یک آشپز نمونه بشوید.

منبع: مبانی موفقیت | قبل حرکت موفقیت را بشناسید۳۰

چرا مردم موفق می‌شوند؟ آیا باهوش بودن یا خوش‌شانس بودن دلیل موفقیت این افراد است؟ «ریچارد سنت جان» هیچ یک از این دو عامل را دلیل موفقیت نمی‌داند. در حقیقت این سخنران، موفقیت را در زمان انجام کاری که به آن عشق می‌ورزید، به دست آورده است.

کار و تلاش بدون وقفه 

وجود عوامل مختلف در اطراف شما که باعث پریشانی و حواس‌پرتی می‌شوند، ممکن است باعث درست انجام ندادن وظایف شما شوند. مانند اعضای خانواده، تماس‌های تلفنی، برنامه‌های تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و... که تمرکز شما را به شدت کاهش می‌دهند و دیگر قادر به انجام درست وظایف خود نخواهید بود.

حواس‌پرتی‌ها را دور بریزید

 چیزهای بی‌معنی در زندگی و حواس‌پرتیءها همیشه بر سر راه زندگی هر کسی هستند، مخصوصا حواس‌پرتی‌هایی که فکر کردن به آنها آسان‌تر از انجام دادن کارهاست. اما باید ذهن خود را طوری تربیت کنید که بیشتر مشتاق به انجام کارهای معنادار و چالش برانگیز باشد.

برنامه‌ریزی کنید

همیشه بدانید که سه مرحله بعدی باید چه کارهایی انجام دهید. بیش از این نیاز به برنامه‌ریزی در آینده دارید و همین مقدار برایتان کافی است. تقویم روزانه خود را پر کنید و در این تقویم در مورد کارهایی که باید در آینده انجام‌دهی، زمان و چگونگی انجام آنها بنویسید. برنامه‌ریزی کنید که هر روزتان قرار است چگونه سپری شود و چگونه می‌توانید آن را بهتر کنید.

برای مطالعه بیشتر در زمینه بهترین راه‌های موفقیت به سایت ذهن مراجعه کنید.۲۰