برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

فواید تمرینات کگل چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- جلوگیری و درمان بی‌اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار بسیار شایع و در زنان بیشتر از مردان است. بی‌اختیاری ادرار سبب بروز مشکلاتی از جمله انقباض عضلانی و بیش‌فعالی مثانه می‌شود. تمرینات کگل می‌تواند یک روش موثر و جایگزین جراحی در درمان مشکلات مثانه در زنان باشد. تاثیر این تمرینات به گونه‌ایست که توانایی مثانه را افزایش می‌دهد و عضلات کف لگن را برای جریان بهتر ادرار بهبود می‌بخشد.

تمرینات کگل اختلال استرس ادراری در مردان را نیز کاهش می‌دهد و باعث بهبود چشمگیر پروستات می‌شود. توجه داشته باشید که بی‌اختیاری ادرار گاه منشا روانی دارد که ناشی از استرس زیاد می‌باشد، در این صورت حتما به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید.

2- جلوگیری و درمان بی‌اختیاری مدفوع

بی‌اختیاری در مدفوع بر اثر کنترل غیر طبیعی روده رخ می‌دهد که بعد از مدتی حتی می‌تواند برعکس منجر به یبوست شود. کنترل غیرطبیعی در روده نیز به واسطۀ رژیم غذایی نامناسب، محیط و یا ژنتیک رخ می‌دهد. برای درمان مشکلات روده علاوه بر مصرف غذاهای سالم تمرینات روزانه کگل بسیار موثرند. انجام تمرینات کگل 3 بار در هفته و به مدت بیش از یک ماه، عضلات لگن را تقویت می‌کند و مشکلات را بهبود می‌بخشد. در بسیاری از موارد نیاز به جراحی از بین می‌رود.

3- کاهش ناراحتی‌های عضلانی و درد در دوران بارداری

برای کاهش درد عضلات و حفظ سلامت مثانه، رحم و روده در دوران بارداری، تمرینات کگل بسیار کمک‌کننده هستند. اگر می‌خواهید بر بافت‌های میان ‌دوراه و عضلات کف لگن کنترل بیشتری داشته باشید تا زایمان راحت‌تری را تجربه کنید، تمرینات کگل را جدی بگیرید. این تمرین‌ها درد، سفتی و بی ‌حرکتی پس از زایمان را کاهش می‌دهند. توجه داشته باشید که تمرین کگل در مادران باردار باید بدون درگیر کردن عضلات شکم و ساق پا صورت بگیرد.

4- بهترین روش درمان یبوست

تمرینات کگل در درمان یبوست مزمن کاملا تضمین کننده‌اند. تمرینات کگل سلامت گوارشی را افزایش می‌دهند و سبب رفع ناراحتی‌های روده می‌شوند. مشکل عبور مدفوع از مخرج از جمله عواملی است که در یبوست نقش دارد، تمرینات کگل این موضوع را نیز هدف درمان قرار می‌دهد. مشکلات عصب اسفنکتر مقعد نیز عامل دیگر یبوست می‌باشد. با فشار دادن عضلات لگن که بخش اصلی تمرینات کگل است می‌توانید تمام اعضای لگن را در جای مناسب خود نگه دارید و مشکلات عصب اسفنکتر را بهبود ببخشید.

منبع: تمرینات کگل | کاربرد و نحوه اجرای تمرینان کگل۴۸۷