برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

فواید و عوارض دمر خواباندن نوزاد چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

فواید دمر خواباندن نوزاد

دمر خواباندن نوزاد در حالت بیداری فوائد زیادی دارد و باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها و عضلات او می‌شود. والدین باید توجه کنند که قرار گرفتن نوزاد روی شکم در حالت خواب حتی اگر فکر می‌کنید نوزاد راحت‌تر می‌خوابد، بسیار خطرناک می‌باشد. دمر خواباندن نوزاد در حالت بیداری دارای فوائد زیر می‌باشد:

1- تنها راهی است که آن‌ها خزیدن را می‌توانند یاد بگیرند.

2- باعث می‌شود نوزادان بتوانند سر خود را حرکت دهند در نتیجه خطر سندروم مرگ ناگهانی را در آن‌ها کاهش می‌دهد؛ زیرا یاد می‌گیرند تا سر خود را از هرچیزی که جلوی نفسش را می‌گیرد دور کند.

3- روی شکم خواباندن نوزاد باعث می‌شود ماهیچه‌های آن‌ها تقویت شود و پس زودتر می‌تواند بغلتد، بشیند و بخزد.

4- نوزاد کنترل ارادی سر را یاد می‌گیرد، پس در حالی که نوزاد قفسه سینه و ستون فقرات خود را بالا گرفته، می‌تواند پشت گردن خود را نگه دارند.

5- قرار دادن نوزاد روی شکم، از صاف شدن پشت سر نوزاد جلوگیری می‌کند. چون هنوز استخوان‌های نوزاد کامل سخت نشده اگر به مدت طولانی به پشت بخوابد پشت سرش صاف شده و از حالت گرد بودن خود خارج می‌شود.

عوارض دمر خواباندن نوزاد

تا زمانی که نوزاد شما توانایی غلتیدن پیدا نکرده می‌توانید حالت خواب او را به راحتی مشخص کنید. پس در این ماه‌های اول تولد با قرار دادن صحیح نوزاد عادات صحیح خواب را در او شکل دهید. بعد از آن که کودک شروع به غلتیدن کرد باید جای خواب فرزندتان را ایمن‌سازی نمایید. با این اقدامات نوزادتان را از عوارض دمر خوابیدن که در ادامه شرح داده‌ایم، دور کنید.

  • خوابیدن نوزادان روی شکم ممکن است منجر به سندروم مرگ ناگهانی (SIDS) شود.
  • دمر خوابیدن باعث می‌شود سر و گردن نوزاد در رختخواب فرو برود، تنفس برایش سخت شود و هوای بازدم خودش را تنفس کند، در نتیجه میزان دی‌اکسید کربن خون بالا می‌رود.
  • دمای بدن نوزادان در حالت عادی حدودا چهار برابر گرمای بیشتری تولید می‌کند، خوابیدن روی شکم دمای بدن آن‌ها را افزایش داده و می‌تواند منجر به تب و کم آبی شود.
  • با خواباندن نوزاد روی شکم میکروب‌های تشک وارد مجاری تنفسی او می‌شوند.

منبع: دمر خواباندن نوزاد | خطرات رو شکم خوابیدن نوزاد۲۴