برو به محتوای اصلی
ناشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

نحوه برخورد با مردان بی‌مسئولیت چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- با همسرتان مانند یک کودک رفتار نکنید

حتی اگر همسرتان وظایف خودش را نمی‌شناسد، با او مانند یک کودک رفتار نکنید. برای مثال اگر همسرتان در انجام کارهای خود دائما از سختی آن‌ها شکایت می‌کند، سریعا به جای او کارهایش را انجام ندهید. تنها کاری که شما در این شرایط لازم است انجام دهید همدلی و همراهی با همسرتان است. شما با گفتن جملاتی نظیر "درک می‌کنم که واقعا شرایط سختی است" می‌توانید همدلی و همراهی خود را به او نشان دهید. اما این فرصت را به او بدهید که خود عهده‌دار وظایفش باشد.

2- بگذارید که همسرتان عواقب کارهایش را به عهده بگیرد

در برخورد با کسانی که مسئولیت‌پذیر نیستند، باید به آن‌ها فرصت دهید تا با عواقب کارهایشان رو به رو شود. به این منظور به او مسئولیت‌هایی را واگذار کنید و وقتی او در انجام آن‌ها کوتاهی می‌کند به جای او عواقب کارها را گردن نگیرید. برای مثال وقتی از همسرتان می‌خواهید، فرزندتان را از مدرسه به خانه بیاورد و فراموش می‌کند که این کار را بکند، به جای او از فرزندتان عذرخواهی نکنید. تا زمانی که همسرتان خودش با پیامد اعمالش مواجه نشود به رفتارهای بی‌مسئولانۀ خود ادامه خواهد داد.

3- نیازهای خود را صمیمانه با او مطرح کنید

بی‌مسئولیتی مردان به میزان زیادی همسران آن‌ها را خشمگین می‌کند. اغلب زنان در این مواقع احساس نارضایتی خود را با سرزنش کردن، سرکوفت زدن و ایراد گرفتن نشان می‌دهند. در حالی که این واکنش‌ها نه تنها باعث بهبود اوضاع نمی‌شود، بلکه به رابطه عاطفی شما نیز آسیب خواهد زد. برای پیشگیری از این مسئله تلاش کنید تا خواسته‌ها و مشکلاتتان را در فضایی دوستانه و صمیمی با او در میان بگذارید. انتظارات خود را روشن کنید و به او کمک کنید وظایفش را بشناسد و مسیر درست برای انجام آن‌ها را پیدا کند. نادیده گرفتن و یا برعکس دائم غرغر کردن تغییری در رفتار او ایجاد نمی‌کند. شما با انتخاب واکنش‌های سالم می‌توانید اوضاع را به نحو بهتری مدیریت کنید.

منبع: نحوه برخورد با مردان بی‌مسئولیت۸