برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

درمان اختلال بدریخت‌انگاری چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بعضی از افراد مبتلا به اختلال بدریخت‌انگاری، برای تغییر احساسشان نسبت به ظاهری که دارند، دست به عمل‌های جراحی زیبایی می‌زنند اما این کار نه تنها مشکلشان را حل نمی‌کند بلکه احساس بدی که نسبت به خود دارند را، تشدید می‌کند. ممکن است فرد در یک چرخه تکراری عمل‌های زیبایی قرار بگیرد و برای فرار از احساسات ناخوشایند خود، عمل‌های پی در پی انجام دهد. بهترین پیشنهادی که می‌توانید به این افراد داشته باشید، مراجعه به روانشناس و دریافت مشاوره است.

درمان اختلال بدریخت‌انگاری از طریق درمان شناختی _رفتاری و روان‌درمانی صورت می‌گیرد. نخست این افراد باید بپذیرند که استفاده از عمل‌های جراحی گوناگون مشکلی را حل نمی‌کند. طی جلسات مشاوره روانشناسی، درمانگر با ریشه‌یابی احساس ناخوشایند فرد نسبت به خودش، راهکارهای موثر برای درمان را در اختیار او قرار می‌دهد. مراجع به کمک درمانگر افکار غیر منطقی خود را می‌شناسند و سعی می‌کنند آن‌ها را با افکار مثبت و منطقی جایگزین کنند.

همچنین ممکن است در سیکل درمان این افراد از دارو درمانی روانی نیز استفاده گردد، به خصوص اگر همراه با اختلال بدریخت‌انگاری، فرد دارای اضطراب و علائم افسردگی هم باشد. داروها می‌توانند باعث کاهش افکار وسواسی و و علائم تکانشی فرد شوند.

منبع: اختلال بدریخت‌انگاری بدنی | درمان اختلال بدریخت‌انگاری۲