برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

انواع داروهای تثبیت‌کننده خلق کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1 – لیتیوم کربنات

پرمصرف‌ترین و معروف‌ترین داروی تثبیت‌کننده خلق، لیتیوم کربنات است. تعداد زیادی از افرادی که از اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی رنج می‌برند، از لیتیم استفاده میکنند. لیتیوم برای درمان اختلال دوقطبی و پیشگیری از آن، کاربرد دارد و از شدت علائم در دوره شیدایی (مانیا) می‌کاهد. لیتیوم بسیار سریع از طریق کلیه دفع می‌شود، بنابراین برای حفظ اثر آن باید دو بار در روز مصرف شود.

2 – والپروات

والپروات با نام تجاری دپاکین، است که در درمان اختلالات دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلالات رفتاری و تهاجمی استفاده می‌شود. این دارو موجب بروز علائم کمتر و خفیف‌تر طی دوره مانیا می‌شود. والپروات نوعی دارو ضد تشنج نیز محسوب می‌شود و در درمان بیماری صرع کاربرد دارد.

3- کاربامازپین:

داروی کاربامازپین برای درمان افرادی که به لیتیوم پاسخ نمی‌دهند بسیار مناسب است و سال‌ها در خط اول درمان مانیا به کار می‌رفته است. افراد افسرده‌ی مقاوم به درمان، به این دارو به خوبی جواب می‌دهند. کاربامازپین ضد تشنج نیز هست و برای درمان بیماری صرع و کاهش تیک‌های عصبی نیز استفاده می‌شود.

4- لاموتریژین:

داروی لاموتریژین در ابتدا یک دارو ضد صرع بود، اما بعد‌ها در درمان اختلالات دوقطبی نوع یک نیز مورد استفاده قرار گرفت. این دارو بر مانیا تاثیر زیادی ندارد اما می‌تواند فاصله بین دوره‌های افسردگی و مانیا را افزایش بدهد.

منبع: داروهای تثبیت‌کننده خلق | عوارض و مزایای داروهای تثبیت‌کننده خلق۱۳