برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

مراحل ایجاد دلبستگی در کودکان کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی | مرحله پیش دلبستگی

مرحله پیش دلبستگی، اولین مرحله در ایجاد دلبستگی کودکان است که از زمان تولد تا سه ماهگی را در بر می‌گیرد. در این مرحله کودکتان متوجه محرک‌های محیطی می‌شود اما نمی‌تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. او در این مرحله می‌تواند به چهره‌های افراد  لبخند بزند و آواهای کودکانه (غان و غون) را سر دهد و یا با خارج شدن فرد از میدان بینایی اش شروع به گریه کردن بکند. استفاده از بازتاب‌های نوزادان تضمین می‌کند که دیگران با کودک بمانند و بخواهند با او تعامل کنند. با توجه به عدم توانایی کودک در تمییز افراد از هم، برایش فرقی نمی‌کند که چه کسی به مراقبت کردن از او بپردازد.

مرحله دو دلبستگی | دلبستگی در حال شکل‌گیری

مرحله دلبستگی در حال شکل‌گیری، سن سه تا شش ماهگی را شامل می‌شود. در این مرحله رشد ادراکی کودکتان نسبت به مرحله قبل بهتر شده است. به طوری که ملاحظه می‌کنید که واکنش‌های کودک در این مرحله انتخابی‌تر می‌شود و به محرک‌های آشنا تمایل بیشتری دارد. کودکتان در این مرحله به شما به عنوان مراقب اولیه، بیشتر از دیگران واکنش نشان می‌دهد. در واقع کودک در این مرحله ترجیح می‌دهد در هنگام ناراحتی به وسیله افراد نزدیک و مادرش آرام شود.

تمایز در نحوه ارتباط بین افراد آشنا با غریبه مهمترین دستاورد این مرحله است. حافظه نقش مهمی در این مرحله ایفا می‌کند. هرچقدر توانایی‌های حافظه در کودکتان بیشتر شود، راحت‌تر چهره مادر را در ذهن خود ثبت می‌کند در نتیجه واکنش متفاوت‌تری را به شما نسبت به دیگران نشان می‌دهد.

مرحله سوم دلبستگی | دلبستگی واضح

در مرحله دلبستگی واضح، که در سن شش ماهگی تا 2-3 سالگی اتفاق می‌افتد، توانایی‌های کودک در تمیز و تشخیص مادر بسیار بهتر می‌شود. کودک به شما توجه فعال می‌کند از دیدنتان احساس شادی و لذت می‌کند. همچنین در نبود شما ناراحت می‌شود و ممکن است دچار اضطراب شود. در این مرحله مفهومی به نام "اضطراب جدایی" شکل می‌گیرد. اضطراب جدایی یعنی اینکه کودک هنگام عدم حضور شما به شدت بی‌قرار و ناراحت شده و خواهان برگشت شماست. معمولا پس از مراجعت مادر این اضطراب کاهش پیدا می‌کند. اضطراب جدایی در این مرحله بهنجار است اما ممکن است ادامه یافته و یا در سنین بالاتر نیز دیده شود در آن صورت ممکن است منجر به اختلال اضطراب جدایی شود.

منبع: مراحل ایجاد دلبستگی در کودکان | 4 مرحله دلبستگی کودک۸