برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راه‌های پیشگیری از خشونت خانگی کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افزایش آگاهی عمومی

اولین نکته در پیشگیری از خشونت خانگی افزایش آگاهی از این مشکل و ایجاد هنجارهای اجتماعی است که خشونت را نفی می‌کنند. زمانی که مردم یک جامعه از وجود خشونت خانگی خبر نداشته باشند و آسیب‌های آن را نشناسند نمی‌توان به پیشگیری از خشونت‌های خانگی کمکی کرد.
خانواده‌ها باید در فرصت‌های مناسبی در مورد این موضوع با یکدیگر گفتگو کنند تا دیدگاه عموم نسبت به خشونت وسیع‌تر شده و حل مشکل نیز آسان‌تر شود.
فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی مهم‌ترین راه پیشگیری از خشونت است. در مدارس نیز باید آگاهی‌هایی به دانش‌آموزان در این مورد داده شود.

آموزش زوج‌ها

آموزش و افزایش آگاهی زن و مرد بهتر است قبل از ازدواج صورت بگیرد. آموزش مهارت‌های حل مسئله، روش‌های مذاکره، چگونگی ارتباط با همسر، احترام به همسر و توجه به نیازهای همسر می‌تواند از بروز مشکلات در آینده که منجر به خشم و خشونت خانگی می‌شود جلوگیری کند.
در مجموع لازم است کیفیت روابط زناشویی از همان ابتدا افزایش یابد. مسئله خشونت خانگی مانند دیگر آموزش‌های پیش از ازدواج باید مورد توجه قرار بگیرد.

آموزش کودکان

خانواده‌ها می‌توانند با رفتاری محبت‌آمیز و به دور از خشونت با فرزندان آنها را از رفتار خشونت‌آمیز در آینده و در محیط خانواده حفظ کنند. چرا که مشخصا کودکان از پدر مادر خود الگو می‌گیرند. تجربه تلخ خشونت در کودکی مهم‌ترین عامل بروز خشونت خانگی در بزرگسالی‌ست.
حال کودکی را تصور کنید که پدر، مادر را بر سر مسائل متعدد کتک می‌زند. مسلما چنین کودکی از رفتار پدر خود الگوبرداری کره و در آینده الگو تاثیر می‌گذارد. این تاثیر به شکل‌های مختلف قابل مشاهده می‌باشد، برای مثال در بزرگسالی او نیز همسرش را کتک می‌زند و یا بر عکس با ظلم و کتک‌های همسرش کنار می‌آید. بنابراین والدین باید سعی کنند مهارت‌های همدلی، دلسوزی، احترام به عقاید دیگران و کنترل خشم را در کودک خود افزایش دهند.

منبع: راه‌های پیشگیری و کاهش خشونت خانگی۴۳