برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راهکارهای بازگشت به زندگی بعد از مرگ پدر کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- هیجانات خود را به موقع بروز دهید

واکنش غم و اندوه در برابر فوت پدر در واقع واکنش طبیعی مغز است. هرگز توصیه‌هایی مبنی بر اینکه خوددار باشید و گریه نکنید را جدی نگیرید. چرا که عدم بروز احساساتتان باعث می‌شود تا واکنشی طبیعی را به یک بیماری مزمن تبدیل کنید و رنج و اندوه زیادی را سال‌ها در درون خود احساس کنید. همچنین این رنج مزمن در شما باعث بیماری‌های روان‌تنی نظیر سردردهای آزاردهنده، زخم معده و... می‌شوند که اوضاع را از آنچه هست دشوارتر خواهد کرد.

2- بازگشت به زندگی عادی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر به روال سابق زندگی خود برگردند به این معنی است که فرد از دست رفته را فراموش کرده‌اند و به همین خاطر احساس گناه می‌کنند. اما واقعیت این است که شما همچنان که عملکرد زندگی خود را حفظ می‌کنید، می‌توانید یاد پدر را همواره زنده نگه دارید. در واقع بازگشت شما به زندگی به معنی فراموش کردن پدرتان نیست.

3- سازگاری با تغییرات ایجاد شده

بسیاری از دشواری‌هایی که هنگام از دست دادن عزیزتان تجربه می‌کنید به خاطر تغییراتی است که به خاطر نبود او در زندگی شما ایجاد می‌شود. برای مثال با فوت پدرتان امکان دارد ارتباط شما با خانه پدری کمتر شود یا برخی مسئولیت‌های او بر دوش شما بیافتد. این تغییرات را بپذیرید و تلاش کنید راه حلی برای سبک زندگی جدیدتان پیدا کنید.

4- مراحل سوگ را بشناسید و از آن‌ها عبور کنید

به طور طبیعی همه افراد در مواجهه با سوگ یکسری واکنش‌ها از خود نشان می‌دهند. اگر این واکنش‌ها به حالتی مزمن تبدیل نشود و فرد با آگاهی آن‌ها را بخشی از فرایند سازگاری روانی در نظر بگیرد، مشکلی برای فرد داغدیده ایجاد نخواهد کرد.

مراحل سوگ؛ انکار، خشم، چانه‌زنی و حسرت، احساس غم و اندوه و پذیرش را شامل می‌شود. درواقع در ابتدا افراد نسبت به خبر مرگ دچار انکار می‌شوند، این مسئله به خصوص در مرگ‌های ناگهانی بیشتر اتفاق می‌افتد.

پس از آنکه به تدریج باور مرگ در او بیشتر شد احساس خشم را تجربه خواهد کرد، ممکن است بسیار شنیده باشید که افراد میگویند: "چرا من؟" در واقع خودشان را مستحق این غم و اندوه نمی‌دانند و از این بابت احساس خشم را تجربه می‌کنند.

در مرحله چانی‌زنی و حسرت فرد به عقب باز می‌گردد. مدام کارهایی که می‌توانست برای متوفی انجام دهد را بررسی می‌کند و به خاطر انجام ندادن آن‌ها حسرت می‌خورد. این افکار به شدت می‌توانند هیجانات منفی نظیر احساس گناه را برای فرد به بار بیاورد.

منبع: بازگشت به زندگی بعد از مرگ پدر۴۱۰