برو به محتوای اصلی
سوال
مرگترس
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

رو‌ش‌های غلبه بر ترس از مرگ کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1_ صحبت کردن در مورد ترس از مرگ و بهره‌گیری از تجارب دیگران

ممکن است خانواده و اطرافیان شما، آگاهی کافی در مورد ترس غیر واقعی‌تان از مرگ نداشته باشند لذا نتوانند شما را درک کنند یا برای غلبه بر ترس از مرگ با شما همکاری کنند. در این صورت، از یک طرف با مشکل ذهنی خود درگیر هستید و از آن رنج می‌برید و از طرف دیگر باید رفتارهای غیر عادی خود را از دیگران مخفی کنید. صحبت کردن با افراد معتمد و در میان گذاشتن مشکلات خود با آن‌ها باعث می‌شود از بسیاری از فشارهای ناشی از پنهان کردن بیماری خود رها شوید و حمایت اطرافیان دلسوز خود را جهت غلبه بر ترس از مرگ به دست آورید و از میزان استرسور‌های محیطی بکاهید.

۲-  استفاده از روش‌های آرام‌سازی ذهنی

معمولا ترس‌ها افکار وسواس‌آمیز را نیز با خود به همراه می‌آورند که خود باعث تشدید نگرانی‌ها می‌شود. با فراهم کردن محیطی آرام و به دور از تنش، می‌توانید افکار وسواسی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. با استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی خود مانند تنفس عمیق و آرام، می‌توانید فضای ذهن خود را از افکار تشدیدکننده ترس رها کنید. پس با قرار گرفتن در محیطی آرامبخش، تنفس خود را به سمت نفس‌های عمیق سوق دهید این کار به شما کمک می‌کند تا با تقویت ذهن‌آگاهی، در لحظه حال زندگی کنید و با غلبه بر ترس از مرگ در جهت رشد و شکوفایی حرکت کنید.

3 ـ بازگشت به طبیعت و مانوس شدن با مظاهر طبیعی

حقیقت غیر قابل کتمان این است که زندگی در دنیای مجازی باعث افزایش اضطراب‌ ما شده است. جدایی از طبیعت با افرایش تردید‌ها و سردرگمی‌ها همراه است. با استفاده از روش‌های آرام‌سازی ذهنی، جزئیات دقیق پدیده­‌های طبیعی را که در اطرافتان می‌بینید، تصور کنید؛ تصویر دقیق گلی زیبا، پرنده‌ای خوش‌نقش، ساحلی آرام یا هر چیز دیگری که می‌تواند القا کننده طراوت و لطافت باشد. سعی کنید با صبر و حوصله کافی تمام تمرکزتان را روی این تمرین ذهنی قرار دهید. تعداد گلبرگ‌های گلی که دیده‌­اید یا تصور کرده‌اید را بشمارید و نوع بافت و شکل آن را توصیف و تصور کنید. این تمرین شما را به دامان طبیعت برده و می‌تواند به عادت ثانویه در شما تبدیل شود و افکار وسواس‌آمیز را از ذهنتان دور کند.

4 ـ قبول واقعیت‌های زندگی کنونی خود

بسیاری از ما نسبت به تغییرات، بخصوص وقتی فراتر از کنترل و خواسته‌های ما باشد مقاوم هستیم. به جای نگرانی برای فرداها از لحظه حال لذت ببرید و نسبت به اتفاقاتی که زندگی ممکن است برای شما به ارمغان بیاورد پذیرا باشید، با مدیریت و کنترل استرسهایتان و داشتن رویکردی راه حل محور در جهت غلبه بر ترس از مرگ و دیگر چالش‌های زندگی حرکت کنید.

منبع: رهایی و غلبه بر ترس از مرگ | درمان ترس از مرگ۲۰