برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

نقش خانواده در اعتیاد فرزندان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- اختلافات خانوادگی

تحقیقات نشان داده اختلافات خانوادگی، دعوا و از هم گسیختگی در بین اعضای خانواده نقش مهمی در گرایش به اعتیاد افراد خانواده دارد. نوجوانان چنین خانواده‌هایی احساس امنیت نداشته و فشار روانی زیادی را تحمل می‌کنند. در واقع فرزندان برای فرار از این دعواها و اختلافات به مواد مخدر پناه می‌برند.

2- فقر و مشکلات مادی خانواده

تحقیقات نشان داده تعداد زیادی از معتادان دارای خانواده‌های کم درآمد و فقیر هستند. فقر مادی به دو طریق بر اعتیاد اثر می‌گذارد:

  • افرادی که خانواده کم درآمدی دارند ممکن است به جهت کسب و کار کاذب و و امرار معاش به فروش مواد مخدر اقدام کنند و خود نیز به تدریج به مواد مخدر اعتیاد پیدا کنند. هم چنین فروشنده‌های مواد مخدر با دادن پول اندکی به جوانان کم درآمد آن‌ها را به سمت مواد مخدر سوق می‌دهند و در راه اهداف خود از آن‌ها سو استفاده می‌کنند.
  • فقر مادی معمولا با فقر فرهنگی همراه است، این خانواده‌ها از سبک‌های صحیح فرزندپروری و مسائل عاطفی برای فرزندان خود اطلاعی ندارند. در نتیجه فرزندان به دلیل عدم تربیت صحیح و پر کردن خلاهای عاطفی خود به سمت مواد مخدر کشیده می‌شوند.

3- اعتیاد والدین

در صورتی که یکی از والدین و یا افراد بسیار نزدیک اعتیاد داشته باشد، فرد جوان نیز از طریق همانندسازی با او و الگوبرداری، به سمت مواد مخدر کشیده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد معتاد، والدین یا افراد نزدیکی مثل پدر بزرگ، مادر بزرگ یا خواهر و برادر بزرگ‌تری داشته‌اند که معتاد به مواد مخدر بوده‌اند و از آن‌ها الگو برداری کرده‌اند.

4- ارتباطات میان اعضای خانواده

گاه نوع ارتباط میان والدین و فرزندان خانواده، جوانان را به سمت اعتیاد می‌برد. زمانی که قوانین خانه بسیار خشک و یا برعکس بدون هیچ چهارچوبی باشد و یا والدین توجهی به فرزندان نداشته باشند، به احتمال زیادتری فرزندان به سمت اعتیاد کشانده می‌شوند. ارتباطات خانوادگی معیوب در مورد معتادانی که اقدام به ترک کرده و سپس به خانه باز می‌گردند، قابل شناسایی است. این افراد پس از بازگشت به خانه دوباره به سمت اعتیاد کشانده می‌شوند. نقش خانواده در ترک اعتیاد نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

منبع: نقش خانواده در اعتیاد۲۱