برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

تکنیک‌هایی برای خواب سریع و راحت کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

آشنایی با تکنیک 4-7-8 برای خواب سریع

در زندگی امروزی با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح استرس، بی‌خوابی عصبی و یا بی‌خوابی یکی از مسائلی است که گریبان‌گیر بسیاری از افراد می‌باشد. در واقع از بین رفتن ساعت بیولوژیکی بدن مانع از به خواب رفتن به موقع و راحت می‌شود. اندرو ویل یک محقق غربی در زمینه تغذیه و خواب مطالعاتی را انجام داده، بیشتر روش‌هایی که دکتر ویل استفاده می‌کند، الهام گرفته از متدهای شرقی است. دکتر ویل برای درمان بی‌خوابی و خواب سریع تکنیک 4-7-8 را پیشنهاد می‌کند. در این تکنیک عمل دم و بازدم با روش خاصی انجام می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

روش تنفس سه مرحله‌ای 4-7-8

در این تکنیک ابتدا یک نفس عمیق به مدت چهار ثانیه می‌کشید و بعد از آن، هوا را به مدت 7 ثانیه در سینه نگه می‌دارید و سپس آن را به مدت هشت ثانیه به آرامی بیرون می‌دهید، به گونه‌ای که با صدایی نرم همراه باشد. این روند را باید چهار بار و با تمرکز بالا انجام دهید. توجه داشته باشید که در حین انجام این تکنیک باید تمام حواستان بر روی تنفس و صدای هوا در عمل دم و بازدم باشد. به گفته مبدع این تکنیک حداقل باید این عمل را دو بار در طول روز انجام دهید تا شاهد تاثیر مثبت آن بر روی خواب و زندگی خود باشید.

مزیت روش 4-7-8 نسبت به یوگا، مدیتیشن و سایر متدهای آرامش‌بخش این است که نیاز به هیچ ابزار و یا مکان خاصی ندارد و شما می‌توانید در محل کار خود، خانه و یا هر زمان دیگری آن را انجام دهید. با انجام این تکنیک پس از گذشت یک ماه شاهد تاثیرات مثبت آن بر روی خواب، روح و جسم خود خواهید بود.

منبع‌: خواب سریع | تکنیک‌های برای خواب سریع و راحت۲۲