برو به محتوای اصلی
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا لنز چشم نسبت به گرما و سرما حساس است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

نرجس محمدی
بیوتی تراپیست

هوای گرم

هوای بسیار گرم تاثیر خاصی روی لنز تماسی ندارد. برخلاف تصور برخی از مردم، لنزها در گرمای زیاد آب نمی‌شوند. تنها مشکلی که در هوای گرم ممکن است برای لنز تماسی به وجود بیاید این است که خیلی زود خشک می‌شود. در چنین مواردی می‌توانید با استفاده از قطره‌های چشم یا اشک‌های مصنوعی این خشکی موقتی را برطرف کنید.

در مورد اسپا و سونا، توصیه ما این است که ترجیحا بدون لنز در چنین محیط‌هایی حضور داشته باشید. به این خاطر که گرما و رطوبت بسیار زیاد در سونا و اسپا باعث جمع شدن رطوبت در پشت لنز شده و ممکن است باعث عفونت چشم شود.

هوای سرد

در هوای سرد هم اتفاق خاصی برای لنز تماسی روی نمی‌دهد. اغلب مردم حتی در هوای زیر صفر درجه لنز به چشم داشته‌اند و هیچ مشکلی برای بینایی‌شان به وجود نیامده است. به این خاطر که لنز چسبیده به چشم است، دمای بدن فرد برای حفظ سلامت و کارایی لنز کافی خواهد بود. کارشناسان نیز تحقیقات متعددی در این رابطه صورت داده‌اند اما تاکنون هیچ عارضه جانبی سرما روی لنز چشمی را گزارش نگرده‌اند.

تنها مشکلی که ممکن است بروز کند، خشک شدن لنز است. به این خاطر که هوا خشک است و هیچ رطوبتی وجود ندارد که این مسئله را می‌توان با چکاندن چند قطره چشمی یا اشک مصنوعی جبران و برطرف کرد.