برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

انگیزه‌های زنان برای ازدواج کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. تکامل و رشد یکدیگر

افراد با ازدواج می‌توانند ابعاد شخصیت خود را رشد دهند. ازدواج محیطی امن، گرم و صمیمی برای تبادل اندیشه‌ها، رشد اجتماعی و فرهنگی فراهم می‌کند. در چنین شرایطی فرصت رشد و تکامل بیشتر شده و زوجین سریع‌تر به اهداف‌شان می‌رسند.

2. رسیدن به تعادل و سلامت روان

زن و مرد با ازدواج سلامت جسم و روان خود را به وسیله ارضای نیازهای جسمانی و روانی تامین می‌کنند. نیاز به آرامش، تعامل، همدردی و... احتیاجاتی است که اگر ارضا نشود، نابسامانی‌ها و مشکلات زیادی در زندگی اجتماعی و فردی به وجود می‌آورد.
ازدواج به زندگی زن و مرد جهت می‌دهد. دوری از ازدواج ممکن است زمینه اختلالات عاطفی و بیماری‌های جسمانی و روانی را ایجاد کند و باعث خروج فرد از اعتدال شود.

3. دوستی، عشق و محبت

محبت یکی از نیازهای مهم و اساسی آدمی است. تمام آدم‌ها در هر سن و مرحله‌ای از زندگی نیاز به محبت دارند که این نیاز در خانواده به بهترین نحو تامین می‌شود. محبت باعث تحکیم پیوند زن و مرد شده و فضای خانواده را گرم و شاداب می‌کند. ابراز عشق در خانواده یکی از روش‌های ارضای این نیاز است.

4. به دنبال کانون آسایش و آرامش

رسیدن به احساس آرامش یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انگیزه‌های ازدواج در زنان می‌باشد. یکی از نقش‌هایی که اغلب زنان به عهده می‌گیرند، آرامش دادن به همسرشان است. اما آن‌ها زمانی می‌توانند این آرامش را دهند که احساس کنند، همسرشان در کنار آن‌هاست. در واقع هر دو به بودن در کنار هم برای رسیدن به آرامش نیاز دارند.

6.ارضای نیازهای جنسی

شاید از دید برخی افراد ارضای نیاز جنسی انگیزه مناسبی برای ازدواج نباشد، اما باید گفت فقط زمانی که ارضای نیاز جنسی تنها دلیل ازدواج است، نمی‌توان آن را تایید کرد. نیاز جنسی یکی از عواملی است که باعث پایداری و بقای خانواده می‌شود. بنابراین ازدواج به منظور ارضای نیاز جنسی نیز می‌تواند یکی از انگیزه‌های سالم ازدواج زنان نیز باشد.

منبع: انگیزه زنان برای ازدواج۶۶