برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

تحقیر نوجوان چه رفتارهایی را شامل می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- برچسب زدن

روی فرزند خود اسم نگذارید. برای مثال اگر شما او را با الفاظی همچون "تنبل"، "بی‌خیال"، "بی‌عقل" و... صدا می‌زنید، در واقع در حال لطمه زدن به عزت نفس او هستید. شاید با خود فکر کنید که این رفتارتان او را تحریک می‌کند تا به شیوه متفاوتی عمل کند؛ اما در حقیقت این کار باعث تحقیر فرزندتان می‌شود. به مرور زمان او نیز این صفات را در خود می‌پذیرد و در نتیجه به عزت نفس و خودپنداره او لطمه می‌زنید.

2- با طعنه و کنایه حرف زدن

با فرزندتان روراست باشید. خیلی از خانواده‌ها نمی‌توانند بدون جنگ و دعوا در مورد مشکلی با فرزندشان صحبت کنند، به همین دلیل دائما به او طعنه می‌زنند و غیر مستقیم انتقاد می‌کنند. سعی کنید به جای تحقیر او، در مورد رفتار ناپسند او گفت و گو کنید و علت بد بودن و پیامدهای رفتارش را به او گوش زد کنید. سبک فرزندپروری و رابطه‌ای که از دوران کودکی با وی داشتید، بسیار در تاثیرگذاری نصایح شما تاثیر دارد.

3- انتقاد در جمع

هیچ کس از این که در جمع مورد انتقاد قرار بگیرد خوشحال نمی‌شود. اکثر افراد در این شرایط احساس شرمندگی و تحقیر شدن می‌کنند. اما باید بدانید که اهمیت این موضوع برای فرد در دوره نوجوانی دو چندان می‌باشد. زیرا در دوره نوجوانی افراد به تصویرشان نزد دیگران، بسیار اهمیت می‌دهند و در واقع این تصویر پایه‌های اصلی خودپنداره (تصویر فرد از شخصیت خود) و عزت نفس او را تشکیل خواهد داد. شما با تخریب این تصویر نزد دیگران، ناخواسته ضربه مخربی به همه ابعاد شخصیت وی وارد می‌کنید.

منبع: تحقیر نوجوانان | تاثیرات تحقیر و توهین به نوجوانان۱۳