برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

چه مواد غذایی را نباید به کودک زیر یک سال داد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- در مصرف نمک دقت کنید

غذای کودک خود را بهتر است بدون نمک و یا کم‌نمک درست کنید. نمک نه برای شما و نه برای کودک‌تان مفید نیست. به صورت کلی کمتر از 1 گرم نمک برای هر فرد در روز توصیه می‌شود. اگر می‌خواهید عطر و طعمی به غذای کودک بدهید، سعی کنید از گیاهان یا کره بی‌نمک استفاده کنید. حتی اگر نمک را به رژیم غذایی او اضافه نمی‌کنید لازم است نمک سایر غذاها را در نظر داشته باشید. مثلا در هر برش نان 0.4 تا 0.5 گرم نمک وجود دارد. اطلاعات تغذیه‌ای، روی بسته‌بندی مواد غذایی را بررسی کنید.

2- عسل برای کودکان زیر یکسال ممنوع

خیلی از مادران عقیده دارند عسل می‌تواند مقوی باشد و برای کودک بسیار لذت‌بخش می‌باشد. اما عسل به دلیل باکتری بوتولیسم (از زنبور به وجود می‌آید) می‌تواند منجر به بیماری و حساسیت در کودک زیر یک سال شود.

3- تخم مرغ همیشه مفید نیست

طبق دستورالعمل‌های پزشکی، اصلا نباید تا 6 ماه اول به نوزاد تخم مرغ بدهید. به دلیل احتمال ابتلا به سالمونلات از 6 ماهگی تا یکسال نیز، باید تخم مرغ را به طور کامل پخته باشید. پس از پایان یکسالگی، می‌توانید تخم مرغ با پخت‌های مختلف را به اختیار در برنامه غذایی کودک قرار دهید. قبل از یک سالگی معده و سیستم ایمنی بدن کودکان ضعیف است اما با گذشت زمان به مراتب قوی‌تر می‌شود.

4- شیر گاو مکمل غذایی

تا یک سالگی به هیچ عنوان شیر گاو را به عنوان نوشیدنی به کودک ندهید. اما بعد از 6 ماهگی می‌توانید از این نوشیدنی به صورت مکمل در برنامه غذایی او استفاده کنید. به عنوان مثال شیر گاو را به سیب‌زمینی آبپز یا له شده اضافه نمائید. از شیر بز، شیر سویا یا بدون لاکتوز نیز می‌توانید استفاده کنید.

5- بادام زمینی

مهم‌ترین مشکل دادن آجیل به کودکان، خطر خفه شدن آنهاست. بهتر است تا یک‌سالگی کودک صبر کرده و پس از یک‌سالگی به او آجیل بدهید. البته اگر مثل کره بادام زمینی صاف و نرم باشد، از 10 ماهگی قابل مصرف است. اگر شما سابقه آلرژی به آجیل در خانواده خود دارید، لازم است که بیشتر محتاط باشید.

6- مصرف بعضی از گوشت‌ها

گوشت‌ها به دلیل مقادیر بالای باکتری لیستریا به سادگی می‌توانند در کودک موجب بیماری لیستریوز شوند. لیستریوز یک مسمومیت غذایی است و به شدت مضر است. به همین دلیل مصرف گوشت برای نوزادان زیر یکسال ممنوع می‌باشد.

7- صدف دریایی و میگو

صدف‌های دریایی و میگو را تا یک‌سالگی نوزادتان به او ندهید. همان‌طور که در دوران بارداری احتیاط کرده‌اید تا با مشکلات مسمومیت غذایی روبرو نشوید، برای خوردن صدف و میگو نیز تا یک‌سالگی صبر کنید. این نوع غذاها ممکن است باعث حساسیت شوند. بنابراین همیشه غذاهای تازه را یکبار امتحان کنید، خصوصا اگر در خانواده سابقه حساسیت دارید.

منبع: غذاهایی که به کودک زیر یک‌سال نباید داد۲۹

سوالات مشابه

آمار سوال

۴۹ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه