برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

اشتباهات و راهکارهایی برای خواباندن کودک کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- بی‌توجهی به ساعت خواب کودک

نداشتن یک برنامه خواب منظم برای کودکان از مهم‌ترین اشتباهات والدین می‌باشد. برخی والدین تا زمانی که خودشان نخواهند بخوابند فرزندشان را به رخت خواب نبرده و یا زمان خواب‌شان با مهمانی‌ها، گردش و مسافرت‌هایشان نمی‌تواند منظم باشد. اما باید بدانید بیدار ماندن کودک تا دیر وقت او را کلافه و خسته کرده و به همین دلیل برای خوابیدن مقاوت بیشتری به خرج می‌دهد و از خوابیدن اجتناب می‌کند.

راهکار: یک برنامه منظم برای خواب کودکتان در نظر بگیرید و در اجرای آن مصمم باشید. نگذارید هیچ چیز مانع این تصمیم شما شود.

2- کودک را به تکان دادن عادت ندهید

درست است که تکان دادن کودک در گهواره، کالسکه یا در آغوش می‌تواند منجر به آرام شدن او شود. اما سعی کنید از این حرکت تنها به مدت کوتاه برای آرام کردن او استفاده کنید نه برای خواباندن؛ چرا که کودک نسبت به این حرکات عادت کرده و دیگر در شرایطی متفاوت نمی‌تواند به خواب رود.

راهکار: از تکان دادن کودکتان تنها به مدت کوتاه برای آرام کردن او استفاده کنید. سعی کنید او را به این حرکات عادت ندهید. اگر دیدید که کودکتان هنگام تکان دادن، چرت می‌زدند، سریعا او را به رخت خواب ببرید تا به حالت طبیعی به خواب رود.

3- حواس کودک را هنگام خواب پرت نکنید!

وسایل موزیکال یا چراغ خواب‌های جذاب همان طور که ممکن است به خواب آرام کودک کمک کند، اما از طرف دیگر می‌تواند منجر به هوشیارتر شدن و حواس‌پرتی او بشود.

راهکار: اتاق کودکتان را در حالتی تاریک و آرام قرار دهید. وسایل سرگرم‌کننده را از اطراف او دور کنید. کودکان زیر چهار سال در محیط‌های آرام و تاریک خواب بهتری دارند.

منبع: خواباندن کودک۲۴۱