برو به محتوای اصلی
سوال
خواب
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

میزان خواب مناسب در سنین مختلف چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

میزان خواب نوزاد

خواب نوزاد به طور کلی 16 تا 20 ساعت در طول روز می‌باشد و هر چه به سمت یک سالگی پیش می‌روند میزان خواب کمتر شده و به 10 الی 13 ساعت می‌رسد. ساعات خواب نوزاد مشخص و پیوسته نیست. هر وقت کودک گرسنه شود از خواب بیدار می‌شود و شیر می‌خورد و دوباره به خواب می‌رود؛ این چرخه به دلیل وزن‌گیری نوزاد می‌باشد. بیشترین زمانی که نوزاد بی‌وقفه می‌خوابد 4 الی 5 ساعت است.

میزان خواب در دو سالگی

کودک در سن 10 الی 12 ساعت در طول شب و تقریبا 1 الی 3 ساعت در طول روز می‌خوابد. معمولا کودکان بازیگوش، برای خوابیدن تقلا کرده و این والدین هستند که باید برای خواباندن کودک خود از روش‌های مختلف استفاده کنند.

میزان خواب در سه سالگی

در سه سالگی کودک 9 الی 12 ساعت در طول شب و 1 الی 3 ساعت در طول روز نیاز به خواب دارد. نیاز به خواب در طول روز به مرور کم شده به طوری که در 4 سالگی به 1-2 ساعت و در پنج سالگی بسیار کمتر از قبل و یا حتی اصلا در طول روز نخوابد. نیاز به خواب شبانه نیز تا پایان 5 سالگی به 8 الی 11 ساعت خواهد رسید.

میزان خواب از شش سالگی تا نه سالگی

در سنین 6 تا 9 سالگی کودک در طول شب 10 الی 11 ساعت می‌خوابد و معمولا در طول روز به خواب نمی‌رود.

این برنامه زمانی خواب برنامه‌ای است که به طور کلی بین کودکان ثابت است ولی توجه کنید که هر کودکی ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد و ممکن است به خواب کمتر یا بیشتر نیاز داشته باشد.

نکته: بعضی از کودکان به طور کلی کم‌خواب هستند و مشکل و کسالتی نیز ندارند. کم‌خوابی این کودکان جای نگرانی ندارد و نباید آن‌ها را به زور مجبور به خواب زیاد کرد. اما لازم است یک متخصص علت بی‌خوابی کودک را بررسی کند.

منبع: میزان خواب کودکان | کودکان چند ساعت باید بخوابند؟۴۳۸