برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

اشتباهات آشنایی قبل از ازدواج کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- آغاز رابطه رومانتیک پیش از شناخت کافی

یکی از اشتباهات بزرگ در زمان دوستی و قبل از جدی شدن رابطه، عدم شناخت کافی از طرف مقابل است. با شروع یک رابطه عاشقانه بدون شناخت کافی، فرصت کشف بسیاری از مسائل مهم برای انتخاب شریک زندگی‌تان را از دست می‌دهید. در واقع چون می‌ترسید که ارتباط عاشقانه‌تان با مشکل مواجه شود، خودتان را گول می‌زنید. پس زمانی که بدون شناخت کافی، احساسات‌تان درگیر شود، شنیدن فریادهای عقل سخت خواهد شد.

2- نادیده گرفتن نشانه‌های هشداردهنده مشکلات بالقوه

یکی دیگر از اشتباهات آشنایی قبل از ازدواج چشم‌پوشی آگاهانه یا ناآگاهانه از اشتباهات طرف مقابل می‌باشد. از اشتباهات دوستی‌های قبل از ازدواج می‌توان به کم اهمیت جلوه دادن مسائل مهم، توجیه کردن اشتباهات طرف مقابل یا منطقی جلوه دادن کارهای او و انکار وجود مشکلات اشاره کرد.

3- چشم‌پوشی از باورها و ارزش‌های خود

وقتی می‌خواهید با کسی ازدواج کنید باید بتوانید به راحتی و بدون نگرانی باورها، نگرش‌ها و عقاید خود را با او در میان بگذارید. اما آگاهی از اینکه برخی از ارزش‌ها و نگرش‌هایتان با فرد مقابل همخوانی ندارد، ممکن است باعث شود که برای رسیدن به او عقاید خود را رها کنید. شاید برای مدت کوتاهی بتوانید از هویت واقعی خودتان چشم بپوشانید؛ ولی در درازمدت به خود واقعی‌تان بازمی‌گردید و اینجاست که بحث و جدل‌ها آغاز می‌شود. البته تفاوت در ارزش‌ها به خودی خود مشکل آفرین نیست، دردسر زمانی شروع می‌شود که به باورها و ارزش‌های یکدیگر احترام نگذارید.

4- دست برداشتن از علایق و فعالیت‌های خود

سازش‌های عجولانه‌ای که گاهی در مورد فعالیت‌ها و علایق فرد رخ می‌دهد، یکی دیگر از اشتباهات دوستی قبل از ازدواج است. به عنوان مثال ممکن است از شغل خود بیرون بیایید و زنی خانه‌دار شوید یا از رفت و آمد با دوستان خودتان دست بکشید. هر شخصی علایق منحصر به خودش را دارد که بخشی از وجود اوست پس دست کشیدن از خواسته‌ها در طولانی مدت از لحاظ روانی آسیب‌رسان می‌باشد.

5- تسلیم نیازهای جنسی شدن

تلاش برای ارضای نیاز جنسی یکی از انگیزه‌های دوستی و آشنایی قبل از ازدواج می‌باشد، در صورتی که به خوبی مدیریت نشود، ممکن است به ازدواجی اشتباه ختم شود. در واقع برخی از افراد به دلیل برطرف کردن نیاز جنسی خود به سرعت به سمت ازدواج حرکت می‌کنند؛ پس اگر نتوانید خود را از جاذبه جنسی رها کنید، احتمال این که در دام یک ازدواج ناموفق بیفتید، زیاد است. مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مقابل نیازهای جنسی‌تان با منطق رو به رو شوید. 

6- نادیده گرفتن شک و تردیدهای خود

بسیاری از افراد شک‌ها و تردیدهایشان را نسبت به ازدواج نادیده گرفته و با همین دودلی رابطه را ادامه می‌دهند. بی‌توجهی به احساسات درونی و تردیدهایتان مسلما اشتباه است. پس تا زمانی که شک و تردید خود را برطرف نکرده‌اید نباید ازدواج کنید. بهتر است به رابطه خودتان زمان بدهید تا بتوانید به شناخت بهتری از فرد مقابل خود برسید.

7- باور به این که او را تغییر خواهم داد

یکی از اشتباهات رایج در دوران دوستی، باور به تغییر همسر بعد از ازدواج است. این افراد به قدرت عشق، توجه و تلاش‌شان اعتماد کرده و بر این باورند که با این ابزار می‌توانند همسرشان را در زندگی مشترک تغییر دهند. ولی باید بدانید که شما نمی‌توانید هیچ کس را به غیر از خودتان تغییر دهید مگر اینکه طرف مقابل‌تان نیز خواهان تغییر باشد.

منبع: 10 اشتباه در زمان دوستی و آشنایی قبل از ازدواج۲۵