برو به محتوای اصلی

علل بی‌اشتهایی کودکان چیست؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

رفتارهای مادر

رفتار والدین، به ویژه مادران در دوران اولیه شکل‌گیری عادات تغذیه‌ای کودکان، می‌تواند شرایط آن‌ها را در سال‌های بعد تغییر دهد.

فراهم کردن همیشگی غذا توسط مادر

نگرانی‌های والدین باعث می‌شود برای غذا دادن به کودک خود به دنبال او بدوند، کودک نیز فرار کرده یا دهانش را بسته نگه می‌دارد. اما زمانی که گرسنه می‌ماند، خودش به سمت غذا رفته و هر چند کم، شکم خود را سیر می‌کند. بنابراین اصرار و سخت‌گیری والدین، یکی دیگر از علل بی‌میل شدن کودک به غذاست.

بیماری کودک

اگر کودک، علی رغم عدم اصرار شما، برای مدت طولانی غذا نخورد و به آن بی‌توجه باشد، احتمالا ناشی از مشکلی پزشکی است. مشکل در جویدن به دلیل درد دندان یا لثه، مشکل در فرو بردن غذا به دلیل درد یا زخم گلو یا زبان نیز از دیگر مشکلات پزشکی بی‌اشتهایی کودک می‌باشد. بنابراین به جای باج دادن یا تهدید کودک، او را به نزد پزشک اطفال برده تا بررسی‌های لازم انجام شود.

بیماری‌های روحی

کودکان (مخصوصا در سنین بالاتر از 3 سال) به مشکلات روحی مثل اضطراب، ترس‌ها و حتی افسردگی مبتلا می‌شوند. وجود این مسائل تغذیه کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین مراجعه به مشاوره کودک هم برای مادر و هم برای کودک ضروری می‌باشد. برخی دیگر از علل بی‌اشتهایی کودکان عبارتند از:

_ ویروس‌ها

_ یبوست

_ عادات غذایی غلط خانواده

_ ساعت بد تغذیه

_ خوردن شیرینی و شکلات در زمان‌های نامناسب

_ غذا دادن به کودک روبروی تلویزیون یا در حال بازی

_ بدخوابی و نخوابیدن

_ فعالیت شدید و خستگی زیاد

_ تحرک بسیار کم

منبع: درمان بی‌اشتهایی در کودکان۶

۴