برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

در مقابل حسادت دیگران چه برخوردی باید بکنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- درخت باشید

شما به عنوان یک فرد موفق (در هر زمینه‌ای که باعث حسادت شده) یک الگو نیز در نظر گرفته می‌شوید. بنابراین شما نباید مانند فرد حسود برخورد کنید. به جای تکرار رفتارهای آدم‌های حسود، شما رفتاری برعکس و مقابل آن‌ها در پیش بگیرید. مثلا پذیراتر و انگیزه‌بخش باشید، تشویق کنید و نکات مثبت را ببینید و متواضع باشید. با چنین روشی نه تنها از آسودگی خاطر بیشتری برخوردار گشته‌اید، بلکه به دیگران نیز کمک کرده‌اید و بر سرعت خود در مسیر موفقیت افزوده‌اید.  

2- خود را با انتقادات ارزیابی کنید

درست است که افراد حسود از روی حسودی شروع به نقد و ایرادگیری می‌کنند؛ اما در این میان ممکن است با انتقادی درست و به جا روبرو باشید. فراموش نکنید موفقیت همیشه از آن کسانی است که هر روز برای بهتر شدن تلاش می‌کنند. بنابراین بهتر است در دام غرور، فرو نروید و گاهی به انتقادهای آن‌ها گوش کنید و در صورتی که درست بود، خود را اصلاح کنید. بنابراین شما می‌توانید از نظر دیگران –هرچند منفی- استفاده کنید تا فرصت‌هایی را که از دید شما پنهان مانده را دریابید.

3- احترام و تواضع را فراموش نکنید

برخورد با انتقادهای افراد حسود، هیچگاه ساده نبوده است. سختی‌هایی که شما را نمی‌کشند، اما قوی‌تر می‌کند. کسانی که نتوانسته‌اند به موفقیت‌هایشان دست پیدا کنند، به حسادت می‌پردازند و شرایط را برای موفق‌ها سخت‌تر می‌کنند. بنابراین یک فرد باهوش به اثبات خود در مقابل این افراد نمی‌پردازد. بنابراین سعی کنید در مقابل این افراد، بیشتر متواضع باشید.

4- تعارض‌ها بشناسید و حل کنید

هر چالش یک فرصت است و هر تجربه یک موفقیت. فردی که بداند در مقابله با چالش‌ها و تعارض‌ها چگونه رفتار کند و چطور از پس آن‌ها بربیاید، در نهایت به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کند. شما باید آگاه باشید که برخورد با آدم‌های حسود، فرصتی را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید بهتر با چالش‌ها و تعارض‌ها مقابله کنید و بهتر آن‌ها را حل و فصل نمائید. این افراد ممکن است حتی در فضای مجازی شما را در وضعیت‌های سخت قرار دهند تا شکست شما را مشاهده کنند. شما لازم است از این فرصت‌ها استفاده کنید تا فرد قوی‌تری بشوید و برای حل تعارضات، راه حل‌های ساده‌تری بیابید. بنابراین گاهی بگذرید و پاسخی ندهید و سعی کنید به راه حل‌هایی کاربردی‌تر دست یابید.

5- مدیریت خشم را بیاموزید

افراد زمان‌هایی که عصبانی‌تر و خشمگین هستند، از رفتارهای تکانشی و سرزده بیشتری استفاده می‌کنند و احتمال شکست و رفتارهای زیان آور در آن‌ها بیشتر است. افراد حسود ممکن است حرفی بزنند تا شما را عصبانی کنند؛ بنابراین لازم است مهارت کنترل خشم را در خود تقویت کنید. چرا که افراد در زمان عصبانیت، به احتمال بیشتری با هیجانات و احساسات‌شان تصمیم‌گیری و رفتار می‌کنند. در چنین شرایطی، باید از تمام کلمات و رفتارهای منفی، به نفع خودتان استفاده کنید. فردی که می‌تواند خشم خود را در اختیار داشته باشد، در  شرایط سخت و اضطراب‌آور نیز بر خود مسلط است.

6- قرار نیست همه شما را دوست داشته باشند

برای خودتان مشخص کنید که نباید تحت تاثیر صحبت‌ها و رفتارهای منفی افراد حسود قرار بگیرید. افراد منفی‌باف و حسود در زندگی تمام افراد موفق حضور دارند. شما نمی‌توانید تمام این افراد را مجاب به رفتاری دوستانه کنید تا شما را دوست بدارند.

7- به افراد حسود اجازه دهید انگیزه‌ی شما باشند

در مسیر موفقیت و تلاش لحظات سخت و تاب‌آور زیادی روبروی شما قرار دارد. در چنین لحظاتی داشتن انگیزه یکی از مهم‌ترین موتورهای حرکتی است. بنابراین حسادت دیگران نوعی رقابت برای شما محسوب می‌شود. برای پیروزی در این رقابت تلاش کنید و از آن به عنوان انگیزه سخت‌تر تلاش کردن بهره بگیرید. البته فراموش نکنید که شما لازم نیست خود را به کسی اثبات کنید.

منبع: چگونه با افراد حسود برخورد کنیم؟۳۳