برو به محتوای اصلی

راه‌های درمان لکنت زبان در بزرگسالان چیست؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

سخنرانی درمانی

درمان با سخنرانی به شما آموزش می‌دهد که چگونه سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنید مخصوصا در شرایط و موقعیت‌هایی که دچار لکنت زبان می‌شوید. با کمک درمانگر به مرور زمان می‌توانید لکنت خود را به طور کامل برطرف کنید.

لوازم الکتریکی

چندین وسیله الکترونیکی برای افزایش مهارت کلامی و روان شدن کلام وجود دارد. دستگاه‌هایی که بازخورد صوتی شما را به تاخیر می‌اندازد و آن را به شکل تغییر یافته برای خودتان پخش می‌کند. گویا در حال گوش دادن به سخنرانی فرد دیگری هستید. این روش به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات حرف زدن تان را بهتر درک کنید.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

روش درمانی شناختی رفتاری می‌تواند به شما کمک کند تا روش‌ها و الگو‌های مخرب شناختی و تفکر خود را از بین برده و آن‌ها را با الگوهای سالم جایگزین کنید. همچنین به شما در حل اختلالات اضطرابی، افزایش اعتماد به نفس و ترمیم خودباوری که با لکنت زبان رابطه دارند نیز کمک می‌کند. از آن جا که ریشه علائم اضطراب در کودکی است، حضور روانشناس ضروری می‌باشد.

دارو درمانی

در صورتی که مشکلات روانی و اضطراب‌ها در حدی باشند که در روند درمان اختلال ایجاد کنند، از درمان‌های دارویی نیز استفاده خواهد شد. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی و یا آرامبخش‌ها از جمله داروهایی هستند که به همراه رواندردمانی استفاده می‌شوند. به یاد داشته باشید که این داروها تنها برای تسریع درمان بوده و خودشان به تنهایی قادر به از بین بردن لکنت زبان و حتی اضطراب به طور کامل نیستند.

اصلاح سد‌ها

در روش اصلاح سدها هدف درمان کامل لکنت نیست، اما به مراجع لکنتی کمک می‌کند که بهتر و راحت‌تر صحبت کند. این روش با مشارکت در تغییر نگرش و ساختار‌های ارتباطی ایفای نقش می‌کند.

منبع: درمان لکنت زبان در بزرگسالان۵

۳