برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- در لیست خرید خود تجدید نظر کنید

مواد غذایی با ارزش غذایی بیشتر مثل سبزیجات، میوه‌ها، ماهی و... را در سبد خرید خود قرار دهید. از خرید موادی مثل سوسیس، چیپس، بستنی و مواد با ارزش غذایی پایین پرهیز کنید.

2- فقط زمانی که گرسنه‌اید غذا بخورید

نیازی نیست حتما در یک ساعت معین غذا بخورید، یا برای کاهش وزن خود یک وعده غذایی را حذف کنید. تنها زمانی که اشتها دارید غذا میل کنید، پیش از آن که خیلی گرسنه شوید.

3- کمتر بخورید

برای مقابله با اشتهای زیاد می‌توانید از ظروف کوچک‌تر برای خوردن استفاده کنید و یا به تدریج و آهسته (روزی یک قاشق) از حجم غذای خود بکاهید.

4- از غذای خود لذت ببرید

پیش از آن که شروع به خوردن کنید، درباره نحوه تهیه غذا، کسانی که در غذا خوردن با شما همراه هستند و زحماتی که برای به دست آوردن این وعده کشیده شده تامل کنید. 

5- با تمام احساسات‌تان غذا را حس کنید

در حین خوردن از انجام کاری غیر از غذا خوردن پرهیز کنید، به شکل، رنگ و بوی غذا در هر مرتبه که لقمه‌ای را به دهان خود می‌برید توجه کنید. در هنگام جویدن غذا را در دهان خود چرخانده و سعی کنید تمام ادویه‌ها و طعم‌های آن را با زبان‌تان احساس کنید.

6- در اندازه‌های کمتر بخورید

به جای آن که لقمه‌های بزرگ به دهان‌تان ببرید، غذایتان را کم‌کم بخورید. به این صورت بهتر می‌توانید مزه‌ها را احساس کنید و از طعم آن لذت ببرید.

7- جویدن خود را بشمارید

هر لقمه‌ای که به دهان خود می‌برید را کامل بجوید. از قورت دادن سریع پرهیز کنید. برای این کار می‌توانید جویدن‌های خود را بشمارید، به این صورت هم جویدن زیاد را تمرین کرده‌اید و هم به غذای خود اهمیت بیشتری داده‌اید.

منبع: درمان پرخوری عصبی۴

۲
نمایش سوال