برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

خبر بد را چگونه باید انتقال داد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- ابتدا فرد را برای شنیدن خبر بد آماده کنید

هنگام مطرح‌کردن خبر ناخوشایند، حالت‌های روحی و عاطفی فرد را در نظر بگیرید. گاهی به نظر می‌رسد که شنونده هیچ آمادگی برای شنیدن خبر بد ندارد. در این مورد بهتر است با طرح سؤال‌هایی مانند "بیش‌ترین نگرانی شما در این مورد چه بوده است؟ آیا هیچ وقت درباره « ...» هم نگران بوده‌ای؟"، در وی آمادگی جزئی ایجاد کنید؛ بعد از پرسیدن چنین سؤالاتی می‌توانید برای گفتن اخبار مورد نظر، زمان دیگری را مشخص کنید (مثلاً این کار را به روز بعد موکول کنید). در این فاصله، معمولاً فرد به سؤال‌هایی که از او پرسیده‌اید، می‌اندیشد و در مورد خبر حدس‌هایی خواهد زد و آمادگی ذهنی بیشتری پیدا خواهد کرد. درنتیجه هنگام شنیدن خبر بد شوکه نمی‌شود.

2- زمان و مکان مناسب را در نظر بگیرید

برای دادن خبر ناگوار باید ابتدا دقت کنید که این خبر تا چه اندازه می‌تواند برای فرد مهم و مصیبت بار باشد. زمان و مکان مناسبی را برای دادن خبر بد در نظر بگیرید، اگر فرد مصیبت‌زده از نظر هیجانی آمادگی کافی برای شنیدن خبر را ندارد و یا نمی‌‌تواند با شما به خوبی ارتباط برقرار کند؛ باید در زمان مناسب دیگری درباره خبر صحبت شود. تمام عواملی که ممکن است در جریان بحث اختلال ایجاد می‌کند را کنترل کنید، مثلا تلفن همراه خود را خاموش نگه‌دارید. همچنین بهتر است در مکانی مناسب و بدون سر و صدا موضوع را مطرح کنید.

3- افشای خبر و دادن اطلاعات به گونه‌ای مناسب

اطلاعات را با حساسیت و لطافت، ولی مستقیم و صریح بیان کنید. از ارائۀ تمام اطلاعات به صورت یک جا و پیوسته و با لحنی یکنواخت خودداری کنید. سعی کنید با زبانی ساده و قابل فهم صحبت کنید. به کار بردن کلمات دوپهلو و نامفهوم باعث سردرگمی شنونده می‌شود. از سکوت و اشاره‌های غیرکلامی به عنوان ابزاری برای تسهیل گفت و گو استفاده کنید. شدت و وخامت خبر را کمتر از آن چه هست، نشان ندهید. لحن شما باید آرام، صادقانه و نشان دهنده هم دردی باشد. می‌توانید با این جملات شروع کنید "متاسفم که این خبر را می‌دهم"، "از دادن این خبر احساس خوبی ندارم"، "متأسفانه خبر خوبی ندارم".

4- خبر بد را بدون تغییر و به صورت واضح انتقال دهید

مهم‌ترین نکته‌ای این است که وقتی می‌خواهید خبر بدی را به کسی بدهید آن را بدون هیچ گونه تغییر و بدون اینکه نظر خوب یا بد خود را به آن اضافه کنید به شنونده برسانید. این چیزی است که شنونده خبر انتظار دارد از شما بشنود. طبق تحقیقات وضوح و مستقیم بودن خبر مهمترین چیزی است که بیشتر افراد آسیب‌دیده ترجیح می‌دهند، بشنوند. البته باید مودبانه و بدون استفاده از کلمات خشن و تند باشد.

منبع: خبر بد را چگونه باید انتقال داد؟۵۲