برو به محتوای اصلی

رفتار با کودکان و فرزندان چگونه باید باشد؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

در مورد رابطه‌ی پدر و دختر من خواندن این مقاله۳ را پیشنهاد می‌کنم.

موفق باشید...

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- والدین، الگوی رفتاری مناسب برای فرزندان

در ابتدا از خودتان شروع کنید تا الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید، سپس از کودک توقع داشته باشید که استاندارهای اخلاقی‌تان را رعایت کند. پس اگر می‌خواهید کودکی مودب داشته باشید لازم است در درجه اول خودتان در گفت و گو و تعامل با فرزندتان، از کلماتی مانند "لطفا"، "ممنونم" یا "ببخشید"  استفاده کنید تا این نحوه صحبت کردن در فرزندتان درونی شود.

2- اولویت‌های اخلاقی خود را مشخص کنید

اگر می‌خواهید مدل رفتاری مناسبی برای فرزندتان باشید لازم نیست که والدی بی‌نقص و کمال‌گرا باشید. اولویت‌های خود در ارزش‌های اخلاقی را مشخص کنید و براساس آن سعی کنید الگوی مناسبی برای فرزندان باشید. به عنوان مثال اگر بخشش و سخاوتمندی برایتان اهمیت دارد، با بخشش دیگران این معیارهای اخلاقی را در کودک درونی کنید.

3- عذرخواهی کردن بابت اشتباهات

زمانی که کار نادرست یا اشتباهی انجام دادید، عذرخواهی کنید. این موضوع در نحوه رفتار با کودک نیز حائز اهمیت است. چون کودک می‌آموزد که در مقابل رفتارهای اشتباهی که انجام می‌دهد مسئول است و باید درصدد جبران برآید، همچنین با احترامی که برای کودکتان قائل می‌شوید، عشق و علاقه خودتان را به او نشان می‌دهید.

4- تقاضای کمک برای انجام کارهای روزانه

درخواست کمک برای کارهای مربوط به امور خانه در ایجاد اعتماد به نفس و حس استقلال در فرزندان اهمیت دارد. البته این درخواست‌ها باید متناسب با سطح توانایی شناختی و جسمانی او باشد. واگذری مسئولیت به فرزندان در رشد توانایی اجتماعی کودک و آمادگی او برای ورود به جامعه لازم است. در واقع با این کار مسئولیت‌پذیری در کودک تقویت می‌شود. حتی شکست در انجام وظایف می‌تواند تجربه‌ای برای موفقیت‌های بعدی باشد. فرزندان تعامل شما با دیگران را مشاهده می‌کنند و با وظایفی که به آن‌ها واگذار می‌کنید در محیطی امن به تمرین آموخته‌های خود می‌پردازند.

5- وضع قوانین واضح و روشن

مهم است که فرزندان از ثبات قوانین خاطر جمع باشند تا دچار تشویش، ابهام و ناامنی نشوند و بتوانند خود را با قوانین و مقررات خانواده وفق دهند و به طور مناسب برنامه‌ریزی کنند.

منبع‌: چگونگی رفتار با کودکان و فرزندان۵

۲