برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

دلایل تفاوت‌های گفتاری زنان و مردان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تفاوت فیزیولوژیکی

در ماه دوم بارداری اگر جنین پسر باشد هورمون تستسترون وارد مغز می‌شود. این هورمون توانایی برخی از سلول‌ها را کم می‌کند و باعث تقویت برخی دیگر می‌شود. سلول‌هایی که که توانایی‌شان کم می‌شود سلول‌های مربوط به تکلم است و سلول‌هایی که تقویت می‌شوند سلول‌های جنسی و پرخاشگری هستند. این دلیل به خوبی مشخص می‌سازد که چرا آقایون در هنگام دعوا کردن توانایی صحبت کردن‌شان پایین می‌آید و در عوض متوسل به زور بازو می‌شوند.

تفاوت در نگرش

مرد‌ها کل‌نگر هستند و زن‌ها جزءنگر. همین تفاوت یکی از دلایل مهم حرف زدن بیشتر خانم‌ها نسبت به آقایان است. زنی که جزییات بیشتری را می‌بیند مسلم است حرف بیشتری برای گفتن دارد تا مردی که کلیات مهم را دیده است و چیزی برای صحبت ندارد.

تفاوت در شیوه‌ی ارتباطی

مردها فقط جهت برقراری ارتباط صحبت می‌کنند اما زن‌ها برای تخلیه احساسات و هیجانات صحبت می‌کنند. این که گاهی زنان به رازدار نبودن و مردان به سنگدل بود متهم می‌شوند ناشی از همین تفاوت است.

تفاوت در فرایند صحبت

مردها نتیجه‌گرا هستند و زن‌ها فرایندمحور. مردها دوست دارند حرف خود را خلاصه کنند تا فقط نتیجه آخر را بگویند ولی زنان دوست دارند تمام جزییاتی که اتفاق افتاده است را بیان کنند تا به نتیجه برسند. مثلا ممکن است مرد از همسر خود بپرسد "به مطب دکتر رفتی؟" و زن در جواب این سوال تمام جزییات آن روز را بگوید. از بدشناسی در اول صبح بگوید تا دیدن آشنایی در حین رفتن به مطب دکتر. در این شرایط مسلما مرد کلافه می‌شود و حتی ممکن است صحبت همسرش را قطع کند و بگوید بالاخره رفتی یا نه؟! حال اگر زن این سوال را از همسرش بپرسد جواب کوتاهی مثل "بله رفتم. گفت سرما خورده‌ام" دریافت می‌کند. حتی ممکن است ناراحت شود و فکر کند همسرش حوصله صحبت کردن با او را ندارد.

منبع: تفاوت حرف زدن زنان و مردان۴۸