برو به محتوای اصلی
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

همراهی همسر:

نکته بسیار مهم این است که با همسرتان درباره تقسیم وظایف منزل صحبت کنید. همسرتان باید بپذیرد که شغل شما برایتان مهم است و انجام تمام وظایف مربوط به خانه و خانواده نیز برای یک نفر ممکن نیست.

همراهی خانواده‌ها:

در حالت ایده‌آل وظیفه نگهداری از فرزندتان زمانی که سر کار هستید، به مادر شما یا مادر همسرتان محول شود. کمک خانواده شما و همسرتان در نگهداری از فرزند و حمایت از شما تا بالندگی فرزندتان، بسیار می‌تواند مهم و مفید باشد.

شغل مناسب:

شغلی که ساعت کاری مناسب، فشار نسبتا کم و مسافت نزدیک به شما داشته باشد، بهترین گزینه است. اگر می‌توانید تا یک سالگی کودک یا بیشتر کار نکنید و شرایط روحی و اقتصادی به شما اجازه می‌دهد، ترجیحا صبر کنید.

شیردهی به فرزند:

مهمترین نکته‌ای که مادران شاغل برای بازگشت به کار پس از زایمان باید در نظر بگیرند، این است که مطمئن شوند فرزندشان همیشه از شیر و تغذیه کافی بهره‌مند می‌باشد. هیچ چیز به اندازه سلامت نوزاد مهم نیست.

سلامت روحی و جسمی مادر:

فشارهای کار و نگهداری از فرزند، می‌تواند باعث خستگی جسمی و خصوصا روحی شما بشود. بیماری‌ها و آزردگی‌های مفصل و استخوان، شایع‌ترین مشکل مادران است. بیخوابی‌ها و فشار روحی نیز می‌تواند منجر به مشکلاتی مثل افسردگی پس از زایمان، اضطراب و وسواس شود.

منبع: بازگشت به کار بعد از زایمان۳

۲
نمایش سوال