برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- از خودتان انتظار غیرواقعی نداشته باشید

هر کسی همواره یک سری قوانین و باورهای انعطاف‌ناپذیر دارد که در واقع انتظارات آن‌ها را نسبت به خودشان شکل می‌دهند. اکثر این قوانین در دوران کودکی شکل گرفته‌اند که البته همیشه واقع‌گرایانه نیستند و باعث می‌شود توقعاتی بیشتر از توانایی خود داشته باشید، زمانی که مجموعه‌ای از قوانین غیر واقع‌بینانه برای خود وضع می‌کنید احتمال شکست و ناکامی افزایش پیدا می‌کند. این شکست‌ها، افروزاننده احساس گناه هستند و شما را در دور باطل نبخشیدن خود فرو می‌برد. پس سعی کنید نسبت به مسائل دیدی واقع‌گرایانه داشته باشید تا بتوانید زندگی شادتری داشته باشید و در مسیر بخشش خود حرکت کنید.

2- اشتباهات گذشته، متعلق به گذشته است

ابتدا لازم است بپذیرید که اشتباهاتی که در گذشته انجام دادید تمام شده و دیگر امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد. تجربه احساس غم و اندوه بابت کاری که دیگر امکان تصحیح یا تغییر در آن وجود ندارد، تنها به هدر دادن وقت و انرژی‌تان منجر می‌شود. پذیرش این موضوع کمک می‌کند به سیر زندگی سابق خود بازگردید. پس گذشته را رها کنید و بر زمان حال و آینده خود تمرکز کنید تا بتوانید به سمت تغییر و تحول مطلوب حرکت کنید.

3- استقبال از تکنیک پذیرش خود

بخش جدای ناپذیر بخشش خود، پذیرش خود است. شما باید اشتباهات خود را به عنوان بخشی از ویژگی‌های انسانی بپذیرید تا بتوانید راحت‌تر با آن‌ها کنار بیایید و فراسوی آن حرکت کنید. البته در ابتدا ممکن است کاری بس دشوار باشد ولی به مرور به این توانایی دست می‌یابید. درک تغییرناپذیری گذشته و پذیرش خود، چشم‌اندازی برای حرکت در جهت بهبود زندگی است.

4- مرور دستاوردها و نقاط قوت

لیستی از کارهای مثبتی که تاکنون انجام داده‌اید تهیه کنید و آن‌ها را در ذهنتان مرور کنید، این کار به شما کمک می‌کند به جای غرق شدن در اشتباهات گذشته چشم‌اندازی برای بخشیدن خود داشته باشید. توجه کنید پس از تهیه لیست و مرور آن چه احساساتی در شما زنده می‌شود؟ تمام کارهای مثبتی که برای خودتان یا دیگران انجام داده‌اید می‌توانید به این لیست اضافه کنید. در مقابل با یادآوری اشتباهاتتان، احساسات منفی آزار دهنده به هجوم می‌آورند. پس در آینده همین روند را طی کنید و به جای سرزنش خود، در جهت شاد کردن خودتان یا دیگران و جبران اشتباهات گذشته حرکت کنید.

5- اشتباهات گذشته پلی برای حرکت در جهت آینده

شناسایی آسیب و استرس، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر خود را ببخشید. حتی زمانی که تصور می‌کنید خودتان را بخشیده‌اید، ممکن است دوباره در تله اشتباهات گذشته گیر بیافتید، سعی کنید از اشتباهات گذشته به عنوان میانبری برای قدم برداشتن به سمت آینده حرکت کنید. از اشتباهات خود بیاموزید و از آن به عنوان یک راهنما یاد کنید. با این نوع نگرش خیلی راحت‌تر می‌توانید خودتان را ببخشید.

6- مراقب خودتان باشید

شما باید از خودتان مراقبت کنید درغیر این صورت قادر نخواهید بود زندگی مثبت و شادی را تجربه کنید یا در جهت تعالی و پیشرفت شخصی قدم بردارید. هر فردی نسبت به سلامتی روانی خودش مسئول است پس به خودتان سخت نگیرید و همانطور که اشتباهات دیگران را می‌بخشید لازم است با خودتان هم مهربان باشید و فرصت جبران و پیشرفت را به خودتان بدهید. هر زمان که احساس گناه به سراغتان آمد می‌توانید با تکنیک ذهن آگاهی تمرکزتان را از گذشته منحرف کنید و به راحتی به زمان حال برگردید و از شدت بهم ریختگی روحی خود بکاهید. برای بهره‌گیری از این روش باید روزانه مدتی را برای آن صرف کنید.

7- عذر خواهی کنید

زمانی که شما نمی‌توانید خود را بابت اشتباهاتی که نسبت به شخص دیگری انجام داده‌اید ببخشید، کافی است با یک عذر خواهی، بار روانی این مسئله را از ذهن خود بردارید. در صورت امکان می‌توانید خطایی را که در قبال دیگران انجام دادید جبران کنید.

منبع: 8 راهکار برای بخشیدن خود۷

۳
نمایش سوال