برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

دلایل اختلاف با همسر کدامند؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مشکلات مالی

مشکلات مالی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانواده‌ها با آن درگیر هستند. اختلافات مالی اغلب بر سر نحوه خرج کردن می‌باشد. معمولا صحبت‌های زوجین در زمینه‌های مالی به نتیجه نرسیده و به دعوا ختم می‌شود. بعضی از زوج‌ها نمی‌دانند چطور پول را پس‌انداز کنند و یا خرج‌های بیهوده را مدیریت نماییند. برخی دیگر خرج‌ها و یا بدهی‌های خود را مخفی کرده و به مشکلات دامن می‌زنند.

مسائل مربوط به کودکان

مسائل مربوط به کودکان یکی دیگر از موضوعات اختلاف با همسر می‌باشد. هر کدام از والدین دوست دارند که در تربیت کودک نقش بسزایی داشته باشند. نقش مادر در تربیت فرزندان به دلیل زمان بیشتری که با آن‌ها سپری می‌کند، پررنگ‌تر می‌باشد. اما نباید نقش پدر در تربیت فرزند نیز فراموش شود. پدرانی که به هر دلیلی برای کودک وقت نمی‌گذارند؛ اختلافات بیشتری با همسرشان دارند، از طرفی رابطه پدر فرزندی به طور کامل شکل نمی‌گیرد.
برای جلوگیری از این اختلاف زوجین باید یک سبک فرزندپروری هر دو با هم به کار گیرند. برای انتخاب بهترین سبک فرزندپروری با یک روانشناس متخصص در زمینه تربیت کودک ارتباط برقرار کنید. در نهایت هم پدر و هم مادر باید در تربیت نقش داشته و انعطاف‌پذیر باشند.

ماندن در گذشته

اشتباهات گذشته به پایان رسیده‌اند. در گذشته نمانید و همسر خود را به خاطر اشتباهاتی که انجام داده بود توبیخ نکنید. مشکل زمانی شدیدتر می‌شود که افکارتان در گذشته و یا آینده باشد. عبرت گرفتن از گذشته باعث می‌شود که کار اشتباه را دوباره انجام ندهید. برای خاتمه دادن به این مشکلات تلاش کنید در زمان حال زندگی کرده و افکار خود را به زمان حال اختصاص دهید.

چشم و هم‌چشمی

در بسیاری از خانواده‌ها چشم و هم‌چشمی هم در زنان و هم در مردان وجود دارد. این کار باعث بیشتر شدن اختلافات زناشویی می‌شود‌. معمولا چشم و هم‌چشمی زمانی به وجود می‌آید که افراد اهداف خود را از زندگی ندانند و گام‌هایشان را بر اساس اهداف دیگران بردارند.

اختلاف با خانواده همسر

چگونگی ارتباط با خانواده همسر یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در جدی شدن اختلافات می‌باشد. در بعضی از خانواده‌ها پذیرش عروس یا داماد به راحتی اتفاق نمی‌افتد. این دیدگاه باعث می‌شود احساس بدی به عضو تازه وارد داده شود. اما گاهی اوقات مرد یا زن به دلیل وابستگی به خانواده‌اش و یا رفت و آمد زیاد، با همسرش به مشکل می‌خورد.

منبع: اختلاف با همسر۶

۲