برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

نشانه‌های پیری زودرس چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ریزش بیش از حد موها

ریزش بی‌رویه موی سر و بدن در جوانی می‌تواند نشانه پیری زودرس باشد. هر چقدر میزان ریزش موهایتان چه در ناحیه سر و چه در جاهای دیگر بیشتر باشد، باید گفت که متاسفانه در مسیر پیری زودرس قرار دارید.

کاهش قدرت عضلانی

یکی دیگر از علائم پیری، ضعیف شدن عضلاتِ بدن است. هر چقدر سن انسان بالا می‌رود به همان اندازه بافت عضلانی کاهش می‌یابد. با از دست دادن توده‌های عضلانی بدنتان دیگر قادر به انجام کار‌هایی که قبلا به راحتی انجام می‌دادید نیستید. به همین منظور ورزش از سرعت پیر شدن را می‌کاهد.

کاهش سرعت در بهبود زخم‌ها

هر زخمی با توجه به عمق و مقدار آسیبی که به بافت‌های بدن زده، زمان بهبودی آن فرق دارد. اما به طور معمول زمان بهبود زخم‌ها در ایام جوانی با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد. با تغذیه و سبک زندگی مناسب، روند پیری خود را بکاهید. 

چین و چروک‌های پوست

چین و چروک روی پوست صورت و دست‌ها شایع‌ترین نشانه‌های پیری است. در برخی افراد این چین و چروک‌ها زودتر از حالت معمول ظاهر می‌شود که اغلب ژنتیکی می‌باشد. البته عوامل بیرونی همچون سیگار کشیدن، ماندن بیش از حد زیر نور مستقیم آفتاب، کار کردن در شرایط خیلی سخت و حتی نوع مصرف مواد غذایی نیز بر چین و چروک پوست تاثیرگذار هستند.

افزایش چربی در بدن

جمع شدن چربی دور کمر و شکم از علائم پیری زودرس است. شخصی که در حال پیر شدن است از نظر ظاهری نیز دچار تحولات اساسی می‌شود. اگر احساس می‌کنید که چربی دور شکم و پهلوهایتان بیش از اندازه مجاز شده است و بسیار چاق شده‌اید باید به فکر راه چاره‌ای باشید. تاثیر چاقی بر سلامت روان ضرورت اهمیت به وزن را دو چندان می‌کند. می‌توانید با اجرای یک رژیم غذایی سالم و ورزش مداوم چربی‌ها را از بین ببرید‌‌‌‌.

منبع: پیری زودرس | نشانه‌ها و راه‌های جلوگیری از پیری زودرس۱۵