برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

انگیزه‌های غلط ازدواج کدام‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

۱. ازدواج برای فرار از تنهایی

انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به ارتباط با دیگران دارد. بسیاری از افرادی که تنها زندگی می‌کنند یا حتی کسانی که با خانواده خود زندگی می‌کنند احساس تنهایی می‌کنند؛ این دست افراد برای کنار آمدن با خلأ احساسی خود، به فکر تشکیل زندگی مشترک می‌افتند. تصمیم به ازدواج برای این افراد تنها برای خلاصی از تنهایی می‌باشد.
اما باید توجه داشت اگر احساس تنهایی ناشی از ضعف مهارت‌های ارتباطی با دیگران باشد و یا ابتلا به اختلال روانی مسبب حس تنهایی شود، ازدواج راه حل مناسبی نیست. برای غلبه بر تنهایی باید به دنبال راه‌های دیگری باشید.

۲. ازدواج برای جبران کمبودها

گاهی افرادی که در شرایط سخت زندگی می‌کنند و امکانات موجود، نیازهایشان را ارضا نمی‌کند، برای جبران کمبودهای خود اقدام به ازدواج می‌کنند. مثلاً دختری که در یک خانواده فقیر زندگی می‌کند، ممکن است پیشنهاد ازدواج با یک فرد ثروتمند را به راحتی قبول کند.

۳. ازدواج به خاطر ارضای نیاز جنسی

ازدواج در برخی جوامع سنتی شیوه پسندیده‌ای در جهت ارضای نیازهای جنسی می‌باشد.
تعدادی از جوان‌ها تنها به دلیل فشار غرایز جنسی، تن به ازدواج می‌دهند. در چنین ازدواجی به دلیل نادیده گرفتن دیگر ابعاد زندگی مشترک، رابطه زناشویی به خطر می‌افتد.

۴. رفع مشکل بیکاری

نگاهی که برخی سازمان‌ها به افراد متاهل دارند، ازدواج را یکی از شروط استخدام می‌کند. پس متقاضیان به کار در این سازمان‌ها مجبور به ازدواج می‌شوند. برخی افراد نیز دلیل بیکاری خود را مجرد بودن می‌دانند. فراهم نشدن شرایط کار و تداوم بیکاری ازدواج را به خطر می‌اندازد.

۵. ازدواج برای رسیدن به اهداف دیگر

گاهی انگیزه اصلی در ازدواج، عشق به فرد مقابل و نیاز روان‌شناختی به زیستن با فرد مقابل نیست. بلکه ازدواج وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف دیگر می‌شود.
مثلاً خانمی با آقایی ازدواج می‌کند تا به واسطه او بتواند به خارج کشور برود و در آنجا زندگی کند. ولی بعد از ورود به کشور مقصد، در مدت کوتاهی از شریک زندگی‌اش جدا می‌شود.

۶. جذابیت ظاهری و جنسی

بسیاری افراد جذابیت جنسی را با عشق اشتباه می‌گیرند. بودن با یک فرد زیبا برای هر کسی لذت‌بخش می‌باشد. اما وقتی جذابیت جنسی محو می‌شود، موضوعات نادیده گرفته شده پیش از ازدواج، خود را نشان می‌دهند. اگر اعتماد متقابل، تفاهم و برنامه‌های مشترک برای آینده وجود نداشته باشد، ازدواج برهم می‌خورد.

۷. دور شدن از خانواده

برای خیلی از افراد مجرد زندگی در کنار خانواده طاقت‌فرسا می‌شود. در این مواقع دیگر انتخاب همسر مناسب برای فرد مطرح نیست. او ازدواج را راهی برای استقلال از خانواده می‌داند. نادیده گرفتن مسئولیت‌های ازدواج و زندگی با همسری که باب میل فرد نیست، رضایت از زندگی مشترک را از بین می‌برد.

منبع: انگیزه ازدواج | دلایل و انگیزه‌های درست و نادرست ازدواج۲۰۸