برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

آیا بیماری اوتیسم درمان می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

۱. رفتار درمانی

خانواده‌ها می‌توانند با کمک روش‌های مختلف رفتار درمانی توانایی‌ها و مهارت‌های کلامی و ارتباط اجتماعی کودکان مبتلای خود را تقویت کنند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

الف) روش ABA

تفکر غالب در این روش این است که رفتارهایی که مورد تشویق قرار بگیرند، احتمال تکرار و افزایش خواهند داشت و رفتارهایی که نادیده گرفته شوند، احتمال حذف شدن دارند.

ب) روش تیچ (TEACCH)

در این روش به کودک یاد می‌گیرد که محیط اطراف و رفتارهای اطرافیان خود را بهتر درک کند. مثلا به کودک آموزش داده می‌شود تا در هنگام درد چگونه به جای فریاد زدن احساس خود را به اطرافیان بگوید.

پ) روش ارتباط با تبادل تصویر

از این روش برای کودکان اوتیسمی که نمی‌توانند صحبت کنند، استفاده می‌شود. به این کودکان یاد می‌دهند که چگونه نیازهای خود را از طریق تصاویر برآورده کند.

ت) روش فلور تایم (floor time)

روش فلور تایم بسیار شبیه به بازی‌درمانی است. در این روش ارتباط کودک با یک فرد دیگر از طریق بازی‌های مرحله‌ای بیشتر شود.

ج) داستان‌های اجتماعی

از طریق داستان‌هایی به کودک آموزش داده می‌شود که چگونه احساسات، منظور و برنامه‌های دیگران را درک کند. کودک از طریق گوش کردن به داستان‌ها می‌فهمد که چه جواب یا عکس‌العمل مناسبی را باید از خود نشان دهد.

د) درک مجموعه حواس

روش درک مجموعه حواس به کودک کمک می‌کند تا بهتر از حواس پنجگانه‌ خود بهره ببرد. مثلاً اگر کودک با حس لامسه خود مشکل دارد از کودک خواسته می‌شود تا اشیاء متفاوت با جنس‌های مختلف را لمس کرده و با آن‌ها کار کند.

۲. درمان گیاهی (طب سنتی)

_ جینکوبیلوبا گیاهی است که می‌تواند در درمان بیماری اوتیسم موثر واقع شود.
_ در بیماران اوتیسم افزایش آمونیاک در خون دیده می‌شود. انگور، کنگر، مخلوط عسل و آویشن در آب و آب شلغم به همراه عسل میزان آمونیاک خون را به میزان زیادی کم می‌کند.
_ بعد از شام خوردن آب سیب طبیعی و عسل توصیه می‌شود.
_ از جمله راه‌های درمان اوتیسم در کودکان دارای مشکل لکنت زبان استفاده از انار شیرین، آب انار یا رب انار شیرین است.

۳. درمان از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب

کودکان اوتیستیک به غذاهای حاوی گلوتن و کازیین پاسخ منفی می‌دهند. این پروتیین‌ها در گندم و لبنیات یافت می‌شود که باعث افزایش علایم بیماری می‌شوند. رژیمGFCF (رژیم بدون گلوتن و کازیین) می‌تواند در روند درمان کمک کننده باشد. در این رژیم غذایی گندم و محصولات حاصل از آن و لبنیات باید حذف شده و یا بسیار محدود شوند.
بسیاری از والدین گزارش کرده‌اند که مهارت‌های اجتماعی و تکلم در فرزندانشان بر اثر این رژیم افزایش یافته است.
مصرف میوه‌جات و سبزیجات تازه گوشت قرمز و سفید، قرص اُمگا سه، ویتامین ب، ویتامین د، قرص کلسیم و آب زیاد در درمان ناهنجاری‌های اوتیسم بسیار مفید است.
همچنین شیر شتر به دلیل دارا بودن پروتئین‌های محافظ و آنزیم‌های ضد باکتری بسیار توصیه می‌شود.

منبع: درمان بیماری اوتیسم۴۹۱