برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

در مقابل تهدیدهای نوجوانان چه باید کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- جدی بگیرید

نوجوانان به دلایل زیادی ممکن است تهدید به خودکشی کنند؛ اما تعداد زیادی از آن‌ها تنها برای اثبات جدی بودن خود بر این تهدید، حرف خود را عملی کرده‌اند. نوجوانی سنی است که فرد، تصور کاملی از نتیجه رفتار خود ندارد. بنابراین سعی کنید با جدی گرفتن این تهدیدها، او را مجبور به عملی کردن اقدامش نکنید. گاه با وجود واضح بودن علائم خودکشی اطرافیان موضوع را جدی نمی‌گیرند.

2- به چالش نکشید

گاه برای پیدا کردن علل خودکشی در نوجوانان و یا پی بردن به احتمال انجام خودکشی اطرافیان سعی در به چالش کشیدن نوجوانان دارند. اما بهتر است در این موضوع آن‌ها را به چالش نکشید. منظور از به چالش نکشیدن او به این معناست که شما نباید تمام حرف‌های او را رد کنید و به نصیحت و بحث با او بپردازید. فراموش نکنید که اولین چیزی که او در این لحظه نیاز دارد، نوعی همدلی و تخلیه شدن است. شما با به چالش کشیدن بیش از حد و جنگ و جدال، او را عصبانی‌تر کرده و فاصله خود را با او بیشتر می‌کنید.

3- تحریک نکنید

در نظر بعضی از افراد، نوجوانان فقط حرف‌های توخالی می‌زنند و در واقع توان عملی کردن حرف‌شان را هم ندارند. اما لازم است به یاد داشته باشید که هر کسی به یکباره تجربه کسب نکرده و در این راه خیلی از بزرگ‌ترها شما را یاری کرده‌اند. باید آگاه باشید با تحریک و عصبانی کردن نوجوان، او را به سمت رفتاری تکانشی سوق می‌دهید و ممکن است با اتفاقی غیر قابل بازگشت روبرو شوید.

4- غیر مستقیم حرف بزنید

همانطور که می‌دانید غرور نوجوان به شما اجازه نمی‌دهد مستقیم تجربه‌های خود را در اختیار او بگذارید و با او حرف بزنید. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که ابتدا به صورت غیر مستقیم با او صحبت را شروع کنید و صحبت را تا جایی پیش ببرید که او دلش بخواهد به شما از دردهایش بگوید. به طور مثال "بابابزرگم می‌گفت وقتی از چیزی ناراحت باشی، توو چشم‌هات مشخصه. ناراحتی رو نباید پنهون کرد، مشخصه، باید راجع بهش حرف زد، تو راجع به ناراحتیت با کی حرف می‌زنی؟".

منبع: تهدید به خودکشی در نوجوانان۱۶۶