برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

دلایل ترس افراد از تعهد در رابطه یا ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تجربه‌های تلخ کودکی

تجربه‌های کودکی معمولا به تفکرات یک فرد در بزرگ‌‌سالی شکل می‌دهند. اگر در زمان کودکی کسی را مثل (پدر، مادر، برادر بزرگتر) دوست داشتید و آن شخص چیزی را از شما گرفته باشد (مانند؛ قدرت، حس احترام یا معصومیت)، چنین شخصی در ضمیر ناخودآگاه شما علی‌رغم آنکه دوستش دارید، دشمن خود می‌دانید. حال که بزرگ شده و همسری اختیار کرده‌اید که دوستش دارید، ذهن‌تان طبق تجربه‌اش می‌گوید (کسی را دوست دارم دشمن من است و می‌خواهد چیزی از من بگیرد). بنابراین قبول تعهد، نسبت به او برایتان مشکل می‌شود.
ممکن است ترس فرد از تعهد به این دلیل باشد که والدین‌اش تجربه‌ی بدی از ازدواج‌شان داشتند و طلاق گرفته‌اند. یا فرد در تمام طول کودکی‌اش شاهد دعوا و جروبحث‌ بوده است و این مسئله درک‌اش را در مورد رابطه یا ازدواج دگرگون کرده است.

ترس از محدودیت و از دست دادن لذت‌های دوران مجردی

برخی افراد می‌ترسند اگر وارد رابطه‌ای شوند لذت‌های دوران مجردی خود را از دست بدهند و دیگر نتوانند آزادنه با دوستان خود به گردش و تفریح بپردازند. آنها از محدودیت خوش‌شان نمی‌آید. این افراد می‌ترسند چرا که در زمان طول زندگی‌ مشترک باید مطابق با برخی قوانین زندگی طرف مقابلشان رفتار کنند.

تجربه ناکامی در رابطه یا شکست عشقی

ممکن است فرد تجربه‌ی بدی از یک رابطه‌ی طولانی مدت داشته باشد. شکست عشقی ‌قطعا می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. نادیده گرفتن جدایی و عدم درمان شکست عشقی مانند یک زخم همیشگی در فرد باقی خواهد ماند. همین مسئله باعث تغییر نحوه‌ی درک‌اش از ایجاد یک رابطه جدید شده است.

منبع: ترس از تعهد در رابطه | دلایل و درمان ترس از تعهد۳۰