برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش‌فعال کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شنا

شنا جزء یکی از ورزش‌های بسیار مفید برای کودکان بیش‌فعال می‌باشد. از فواید آن می‌توان به تقویت اندام‌ها و عضلات بدن، کمک به رشد استخوان‌بندی کودک، کمک به تنفس بهتر کودکان، افزایش حجم ریه‌ها، منظم کردن الگوی خواب شبانه و رشد اعتماد بنفس و احساس استقلال اشاره کرد. ورزش شنا حتی می‌تواند باعث کم شدن اختلال بیش‌فعالی شود. اگر کودک از آب می‌ترسد می‌توان با آب‌تنی و بازی در حمام یا زیر دوش به او برای غلبه ترس‌اش کمک کرد.

فوتبال

فوتبال یکی از ورزش‌های مورد علاقۀ کودکان فواید بسیاری مثل تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از بیماری‌های مختلف، تقویت کارکرد قلب و عروق دارد. علاقه‌مندان به این ورزش افرادی شاد و پرانرژی هستند، همچنین فوتبال مانع از افزایش فشار خون و قند خون می‌شود. افرادی که در جوانی فوتبال بازی می‌کردند، در پیری از سلامت بالاتری برخوردار هستند.

کاراته

کاراته در کودکان بیش‌فعال باعث تمرین خود کنترلی می‌شود. در طول کلاس کودکان خود تنظیمی را تمرین خواهند کرد. کارهای روتینی مانند تعظیم کردن به استاد قبل از شروع کلاس و مدتی بی‌حرکت ماندن در طول آموزش تمرینات به خود تنظیمی در کودکان کمک می‌کند. اگر کودکان بیش‌فعال بتوانند به شرکت در این کلاس‌ها ادامه دهند؛ اثرات مثبت آن در خانه و مدرسه نیز مشخص می‌شود. کاراته به کودکان اعتماد به نفس می‌دهد حتی برای کودکان عادی نیز بسیار مفید می‌باشد. کاراته تمرکز را در کودکان بیش‌فعال افزایش می‌دهد و باعث می‌شود حتی بهتر از کودکان عادی به هدف خود برسند.

کاراته ورزشی است که برای تمرین نیاز به دو نفره دارد، کودک باید یاد بگیرد که در زمان تمرین به حریف آسیبی نرساند. فعالیتی مانند کاراته راه حل مناسبی برای فرونشاندن پرخاشگری کودکان نیز می‌باشد.

جودو

جودو باعث آمادگی جسمانی فوق‌العاده در فرد می‌شود. با افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت بدنی در فرد مقاومت دستگاه قلبی و عروقی در کودک بیشتر می‌شود. از دیگر مزیت‌های جودو افزایش قدرت تمرکز و حافظه و بهبود در کار و فعالیت‌های روزانه می‌باشد. هنرآموزان از طریق تمرین ذهنی جودو یاد می‌گیرند که چگونه در فشار‌های زندگی آرامش خود را حفظ کنند، این ورزش به کنترل بیش‌فعالی در بزرگسالی نیز کمک می‌کند.

منبع: ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش‌فعال۹