برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

از کجا بفهمیم عاشق شده‌ایم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- ترشح هورمون استرس، کورتیزول

زمانی که عاشق می‌شوید سطح بالایی از هورمون استرس یعنی کورتیزول در بدن آزاد می‌شود. شاید به این خاطر که برایتان مهم است که چه تصویری از شما در ذهن معشوق نقش می‌بندد و چگونه او را تحت تاثیر قرار دهید؛ حتی ممکن است کمی عصبی به نظر بیایید. در مواقعی که احساس می‌کنید احتمال دارد از شما جدا شود و یا خیانت کند این استرس بیشتر می‌شود.

2- با معشوق همه چیز هیجان بیشتری دارد

زمانی که عاشق می‌شوید، مغز دوپامین (هورمون شادی) بیشتری ترشح می‌کند. این فرآیند باعث می‌شود که بخواهید هر چه بیشتر با او زمان بگذرانید. این گونه معنای خاصی برای زندگی‌تان پیدا می‌کنید. برای فردی که به سختی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شده، حال با ورود معشوقش در زندگی قبل از اینکه زنگ ساعت به صدا در بیاید به راحتی بلند می‌شود.

3- اشتیاق برای تجارب جدید

زمانی که عاشق می‌شوید نسبت به علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌هایی که معشوق‌تان از آن لذت می‌برد، علاقه‌مند می‌شوید. پس تمایل دارید در سرگرمی‌های او مشارکت کنید و چیزهای جدید را با او تجربه کنید.

4- مجنون‌تر از لیلا و دلتنگی بیش از اندازه

هر چه بیشتر دلتان برای فرد دلخواهتان تنگ شود یعنی بیشتر عاشق او شده‌اید. اگر زمان‌هایی که دور از او هستید تمام فکر و ذهنتان مشغول اوست، بهتر است با خود صادق بوده و به دنبال پرورش عشق خود باشید.

5- برنامه‌ریزی برای گذراندن زمان بیشتر با معشوق

افراد عاشق به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که بیشترین زمان و انرژی‌شان را با معشوق خود باشند. به دنبال راهی برای صمیمیت بیشتر با او هستید، این نشانه به خصوص در افرادی که برنامه زندگی گذشته‌شان پر از مشغولیت‌های کاری بوده واضح‌تر است.

6- موفقیت‌های معشوق‌تان را جشن می‌گیرید

اگر واقعا عاشق باشید خوشحالی و موفقیت معشوق برایتان حائز اهمیت است، دوست دارید حمایتگر همیشگی او به سمت پیشرفت باشید، برایتان مهم نیست که این راه چقدر می‌تواند برایتان چالش برانگیز باشد. زمانی که او به اهدافش می‌رسد واقعا خوشحال می‌شوید، حتی اگر در رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهای خودتان ناکام شوید به او حسادت نمی‌کنید چون خوشحالی او اولویت شماست.

7- احساس از نو متولد شدن و بازنگری در اولویت‌ها

زمانی که واقعا عاشق شوید حس می‌کنید دیگر آن آدم سابق نیستید. ممکن است فکر کنید که الان در بهترین حالت خود هستید. در واقع تمام احساساتی که به خودتان داشتید تغییر می‌کند. بسیاری از عادت‌های خطرناک خود را ترک می‌کنید. ممکن است حتی نحوه لباس پوشیدن، علایق و سرگرمی‌ها، عادت‌ها و ارزش‌هایتان تغییر کند چون می‌خواهید مطابق میل معشوق خود باشید.

8- تمایل برای ابراز جمله "عاشقت هستم"

اگر مدت‌هاست که به این موضوع فکر می‌کنید که چگونه جمله "عاشقت هستم" را به طرف مقابل خود بگویید، احتمالا عشق‌تان واقعی است. نگذارید ترس از نحوه واکنش او مانع شما شود. نفس عمیقی بکشید و شانس خود را برای بیان این جمله امتحان کنید.

9- داشتن دل آشوبی دوست داشتنی

تجربه عاشقی همراه با فراز و فرودهای دنیای آن، با بی‌ثباتی عاطفی و فیزیولوژی همراه است به طوری که ممکن است با نشانه‌هایی مانند افزایش انرژی، بی‌خوابی، از دست دادن اشتها، تپش قلب، احساس ترس و اضطراب و... رو به رو شوید. تمام لحظات در فکر فرد مورد علاقه‌تان هستید، در خیال خود با او حرف می‌زنید، صدایش دلنشین‌ترین آهنگ می‌شود. ممکن است حتی به خاطر موضوعی از او دلگیر شده باشید ولی زمانی که او را می‌بینید همه شکایت‌ها رنگ می‌بازند.

10- وجه به خصوصیات مثبت

زمانی که به معنای واقعی عاشق فردی می‌شوید فقط زیبایی‌هایش را می‌بینید و نمی‌توانید نقص‌ها و عیب‌های طرف مقابل خود را ببینید. دائما خاطرات خوبی که با او داشتید را مرور می‌کنید و با یاد آن‌ها شاد می‌شوید.

11- برنامه‌ریزی برای آینده

اگر رویاهایتان به گونه‌ای ست که آینده‌تان را با فرد مورد علاقه‌تان تصور می‌کنید به احتمال زیاد عاشق شده‌اید چون می‌خواهید هر چه بیشتر با او در ارتباط باشید.

منبع: از کجا بفهمیم عاشق شده‌ایم؟۶۴