برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

اثرات مخرب غرق شدن در شبکه‌های اجتماعی در زندگی زناشویی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

بالا رفتن توقعات از همسر:

غرق شدن در فضاهای مجازی و تماشای لحظه به لحظه سوپر مدل‌ها و سلبریتی‌ها و حضور پررنگ و نزدیک آن‌ها با مخاطبانشان، باعث می‌شود که زن و شوهر به مرور و ناخودآگاه جذب این اندام‌ها و لباس‌ها زیبا شوند و همسرشان را فراموش کنند. توقعات از همسرشان، به اندازه یک مدل می‌شود و شاید دیگر زیباترین لباس‌ها را نیز بر تن همسرشان نبینند.

تاثیر بر سلامت روان:

درگیری مدام با اخبار تلخ، دعواها و حاشیه‌ها، کنش‌ها و واکنش‌ها، شایعات ریز و درست، اخبار اقتصادی و فرهنگی و تماشای کسانی که یک شبه و بدون هیچ هنری ره صد ساله را پیموده‌اند، می‌تواند باعث سرشار شدن احساسات بد در فرد شده و آنها را به سمت افسردگی یا حتی اضطراب ببرد. روابط زناشویی را سرد کرده و باعث بروز مشکلات عاطفی فراوان بشود.

تاثیر بر سلامت جسمانی:

سال‌هاست که درباره مضرات تکنولوژی و تاثیرات منفی آن روی بدن انسان صحبت می‌شود. البته که اکثر آن‌ها حقیقت دارد. شایع‌ترین مشکل، چاقی است. جذابیت‌های فناوری، فرصت شما را می‌گیرند و همین مسئله شما را به سمت غذاهای آماده و عدم تحرک خواهد کشاند. نشستن مداوم در یک حالت خاص، به مرور زمان ستون فقرات و مفاصل شما را آسیب‌دیده خواهد کرد.

طلاق عاطفی:

شاید تلخ‌ترین ضرر استفاده نادرست از تکنولوژی طلاق عاطفی باشد. خیلی‌ها ممکن است متوجه نشوند که چه بر سر آنها می‌آید اما به مرور زمان می‌بینند حسی به همسر خود ندارند و با دوستان مجازی و فیلم‌ها و بازی‌های خود سرگرم‌اند. چندین ساعت سر کار، بعد خستگی و موبایل، بعد هم خواب نتیجه مشخص است.

منبع: تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر روابط زناشویی۳۵