برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

انواع اختلال شخصیت دسته C کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اختلال شخصیت اجتنابی

افراد دارای اختلال شخصیت اجتنابی الگویی فراگیر و طولانی مدت از بازداری، احساس بی‌کفایتی و حساسیت بیش از حد به ارزیابی منفی از جانب دیگران نشان می‌دهند. در واقع آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی خود را به راحتی ابراز نمی‌کنند چرا که نگران نظرات منفی دیگران راجع به خودشان هستند؛ بنابراین رفتار محدود شده‌ای از آن‌ها در جمع دیده می‌شود.

اصولا افراد اجتنابی از فعالیت‌های دسته‌جمعی خودداری می‌کنند مخصوصا روابط و فعالیت‌هایی که نیاز به ارتباط بین فردی مشخص دارند. چرا که می‌ترسند دیگران آن‌ها را طرد کنند، تایید نشوند و یا مورد انتقاد قرار گیرند. دائما مشغولیت ذهنی با مورد انتقاد قرار گرفتن و طرد شدن دارند. در موقعیت‌های جدید عصبی می‌شوند چرا که احساس ناکفایتی می‌کنند. در روابط بین فردی فکر می‌کنند جذاب نبوده و مهارتهایشان از دیگران کمتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

اختلال شخصیت اجتنابی۱۰۰

نحوه برخورد با شخصیت اجتنابی۲۳

زندگی و ازدواج با شخصیت اجتنابی۱۵۱

درمان اختلال شخصیت اجتنابی۲۵

اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته الگویی است که از اوایل جوانی شروع می‌شود و شامل نیاز مفرط به مورد حمایت و مراقبت قرار گرفتن می‌شود. این افراد برای به دست آوردن نیاز خود مطیع و سلطه‌پذیر می‌شوند و دائما ترس از جدایی و از دست دادن فرد محبوب خود را دارند.

شخصیت وابسته بدون مشورت با دیگران قادر به تصمیم‌گیری‌های روزمره خود نبوده و نیاز دارد، مسئولیت‌های خود را به دیگران واگذار کند. برای به دست آوردن این حمایت، نظر خود را ابراز نمی‌کنند. شخصیت وابسته به سختی به توانایی‌های خود اعتماد می‌کند. در زمان‌های تنهایی احساس درماندگی و ناراحتی می‌کنند چرا که می‌ترسند نتوانند از پس خود بربیایند. بنابراین با اتمام یک رابطه سریعا وارد رابطه دیگری می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

اختلال شخصیت وابسته۴۰

زندگی و ازدواج با شخصیت وابسته۱۳۷

درمان اختلال شخصیت وابسته۲۳

اختلال شخصیت وسواسی جبری

اختلال شخصیت وسواسی اجباری با اشتغال ذهنی مفرط نسبت به نظم و ترتیب، کمال‌گرایی و کنترل در مسائل ذهنی و روابط میان فردی مشخص می‌شود.

افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی جبری مشغولیت ذهنی با جزئیات، قوانین، لیست‌های بلند بالا، نظم و برنامه‌ریزی در مورد جزئیات دارند و آنقدر غرق در این مسائل می‌شوند که هدف کلی را فراموش می‌کنند. آن‌ها معمولا نمی‌توانند اشیای کهنه و بی‌ارزش را دور بریزند و نمی‌توانند به دیگران اعتماد کرده و بخشی از مسئولیت خود را به آن‌ها واگذار کنند. اصولا در عقاید و افکارش سرسخت است و حاضر به تغییر آن‌ها نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

اختلال شخصیت وسواسی جبری۲۶

نحوه برخورد با شخصیت وسواسی جبری۲۷

زندگی و ازدواج با شخصیت وسواسی جبری۱۸۱

منبع: اختلالات شخصیت دسته ج یا C | اختلال‌های شخصت کلاستر C۱۸۶