برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

تهدید به خودکشی نشانه چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

کسب توجه

کودک، مورد غفلت واقع شده است. شاید فکر کنید که شما همه نیازهای کودک را رفع کرده‌اید و کودک شما هیچ مشکلی ندارد، اما درون او قطعا با بیرونش متفاوت است و ممکن است افکار و احساسی داشته باشد که شما به آن توجهی نمی‌کنید. "تهدید به خودکشی؛ یعنی به من توجه کنید".

بیماری جسمی

اگر کودک دچار یک بیماری سخت باشد که نیازمند مراقبت‌های ویژه و دائمی است، به احتمال زیاد این مسئله او را خسته و ناامید می‌کند. پس افکار خودکشی و پایان دادن به زندگی‌اش به سراغ اش می‌آید.

بیماری‌های روحی

افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی در کودکان، می‌تواند علت تهدید به خودکشی در کودک شما باشد.

مشکلات خانوادگی

یکی از واضح‌ترین علل قابل شناسایی تهدید به خودکشی در کودکان، تعارضات و مشکلات والدین، درگیری، جدایی، مشکلات مالی و مانند این‌ها می‌باشد که ممکن است گاهی تحمل آن‌ها از توان کودک بیشتر باشد.

یک رویداد استرس‌زا

سو استفاده جنسی، تصادف، مرگ، بیماری اطرافیان و هر رویدادی که استرس شدیدی به کودک وارد می‌کند، می‌تواند یکی از علل تهدید به خودکشی باشد.

با تهدید کودک به خودکشی چه کنیم؟

اولین کاری که لازم است بکنید این است که از او بخواهید که آرام باشد و با شما حرف بزند. خودش را تخلیه کرده و دغدغه‌هایش را بدون ترس مطرح کند. کودکی که تهدید به خودکشی می‌کند، شدیدا خسته شده و عصبانیت او از کنترلش خارج شده است.

کار دیگری که باید بکنید این است که با یک مشاوره کودک صحبت کنید تا بتواند با تحلیل زندگی شما و فرزندتان، علل بروز مشکل را به شما نشان دهد.

منبع: تهدید به خودکشی در کودکان۳۷۲